Yeni Nesil Otomobil Hibrit Nedir?

 

Hayatımızın her alanında duyduğunuz hibrit kelimesi artık otomobillerle özleşmiş durumda. kelime anlamı olarak “melez” anlamına gelen hibrit, farklılıkları bir araya getirerek güçlü bir enerji ortaya çıkarıyor. Bu araçlara neden melez denildiğinin tanımdan sonra çok daha iyi anlayacaksınız. Benzinli çalışan araçlar aynı zamanda elektrik motoruyla da çalışabiliyor özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde elektrikli olarak kullanılan araçlar oldukça avantajlı oluyor. Yani hibrit otomobillerde iki farklı motor yapısı bulunuyor ve araç her iki motoru rahatlıkla kullanabiliyor.

Yeni Nesil Otomobil Hibrit Nedir?

Hibrit Otomobilin Tarihi

Hibrit otomobilleri dünyaya tanıtan ve bu alanda çalışmalar yapan marka olarak Toyota öne çıkıyor. 1902 yılında hibrit benzeri bir sistemi de Ferdinand Porsche sunmuş olsa da, günümüzdeki anlamıyla hibrit otomobilleri Toyota tanıttı. 1997 yılında geliştirilen Toyota Prius modeliyle hibrit otomobillerde seri üretim yapan Toyota, tüm dünyaya bu araçları tanıttı.

İlk atak Toyota’dan gelse de daha sonra pek çok marka hibrit otomobil üretmeye başladı. Toyota ise araçlarını hibrit alternatifli olarak üretmeye devam etti. Toyota tarafından 2012’de çıkarılan Yaris hibrit modeli, Avrupa’da 50 binden fazla sattı. Bu yıllarda hibrit otomobiller tüm dünyanın ilgisini çekmeye başladı. Hibrit otomobil piyasasında Toyota’yı Honda takip ediyor. Otomotiv sektörünün öncüleri bu alana yoğunlaşmış durumda.

Hibrit otomobiller şimdilerde dünyanın gözdesi olmuş durumda. Türkiye de ilk yerli otomobilini hibrit olarak üretmek için kolları sıvadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir