Yandex, tarihin en büyük siber saldırısını durdurduğunu açıkladı

Rusya‘daki en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Yandex, şimdiye kadar olan en büyük siber saldırılardan birini püskürttüğünü açıkladı. Yaptığı açıklamada Yandex, sunucularının Ağustos ve Eylül aylarında DdoS adı verilen  ve internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen siber saldırı türüyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Şirket, bu saldırıların 5 Eylül’de rekor seviyeye ulaştığını ve ağın alışılmadık düzeyde yüksek hacimli trafikle dondurulmaya çalışıldığını aktardı. Yandex’in “İnternet tarihinin bilinen en büyük siber saldırısı” olarak tanımladığı saldırıda, Yandex uzmanlarının saniyede yaklaşık 22 milyon istek (RPS) içeren hücumu püskürtmeyi başardıkları belirtildi. 

Yandex, 7 Ağustos’ta 5,2 milyon RPS, 9 Ağustos’ta 6,5 milyon RPS, 29 Ağustos’ta 9,6 milyon RPS, 31 Ağustos’ta 10,9 milyon RPS ve son olarak 5 Eylül’de 21,8 milyon RPS gördüğünü söyledi.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir