WifiDirect Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Wifidirect; genelde mobil cihazların kullanımı için geliştirilmiş olan, internet bağlantısına gerek duymadan kablosuz olarak wifidirect özelliği olan iki cihaz arasında video, fotoğraf, ses, müzik ve diğer argümanların paylaşılmasını sağlar. Bluetooth aktarımından farkı gönderimin çok daha hızlı olması ve wifi tabanının internetsiz olarak kullanılmasıdır. Wifidirect özelliği bulunan telefon, tablet, pc veya TV arasında tüm bu aktarımların yapılması mümkündür. ancak  mobil cihazlarda bu özelliğin kullanılması için apkshare bulunması gerekmektedir.

Wifidirect Nasıl Kullanılır?

Bluetooth benzeri bir sistem olan wifidirect ile aktarım hızı çok çok iyidir. Üstelik bunu internet kullanmadan, veri harcamadan gerçekleştirmeniz mümkün.

Wifidirect özelliğini kullanabilmek için aktarım yapmak istenilen iki cihazın da wifi özelliğini açın. Sonrasında ise wifidirect özelliğini her iki cihazda da aktif hale getirin ve cihazınızın wifidirect özelliği açık olan cihazları bulmasını bekleyin. Bulunan cihazlar liste halinde önünüze gelecektir. Bu listeden veri göndermek istediğiniz cihazı seçerek, cihazları eşleştirin.

Wifidirect İle Dosya Gönderme

Daha sonra paylaşmak istediğiniz dosyanın üzerine gelerek paylaş seçeneğini basarak wifidirect ile aktarım yapabilirsiniz. göndermek istediğiniz zaman dosyayı alacak olan cihaza tıpkı bluetoottaki gibi uyarı gelecektir. Karşı cihazdan kabul edilmesi halinde paylaşım gerçekleşecektir.

Bilgisayarda Wifidirect İle Dosya Paylaşımı

Wifidirect özelliğini bilgisayarınızda da kullanabilmeniz mümkün. Ancak Windows 10 ve Windows 8.1 dışındaki bilgisayarların desteklemediğini bilmeniz gerek. Wifidirect dosya aktarımı ile 4MB/sn.’den daha fazla paylaşım mümkündür. mesela 5 dakika uzunluğundaki videoyu 10 saniye gibi kısa bir zaman diliminde göndermeniz mümkündür. diğer aktarım yollarını kullanmanız halinde böyle bir videonun gönderilmesi dakikalar sürebilir. İşte wifidirect sayesinde hem çok hızlı hem de kaliteli paylaşımlar yapmanız mümkündür. üstelik hiç internet kullanmadan aktarım yapılır.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir