USB-C Girişli Bir iPhone Nasıl Görünürdü? Sorunun Karşılığı Bu Videoda!

Markası Apple olmayan çabucak hemen her akıllı telefon ve öbür taşınabilir aygıtların birçok USB-C üzerinden şarj olurken, Apple kendi üretimi Lightning irtibatına inatla takılıp kaldı. Fakat bu türlü olması gerekmiyor. Yetenekli bir robotik öğrencisi, bir iPhone’da USB-C kontağı olsaydı, neler olabileceğini göstermek için özel bir çalışma yaptı ve görüntüsünü da çekip yayınlandı.

Ken Pillonel bir müddettir bir iPhone’u USB-C üzerinden hem şarj edecek hem de data aktaracak biçimde modifiye etmeye çalışıyordu. Sonunda projesini tamamladı ve çalışır hale getirdi. Elde ettiği sonucu, aşağıdaki YouTube görüntüsünden izleyebilirsiniz.

  • USB-C – USB 4.0 Karmaşasına Son…

Görüntüdeki iPhone bildiğimiz iPhone, tek farkı altındaki temas noktasının Lightning değil USB-C olması. Şarj kablosu takıldığı anda da şarj olmaya başlıyor.

Elbette, bu cins bir modifikasyonu meskende kendi başınıza yapmanız mümkün değil. Epeyce kuvvetli ve hassas, teknik bilgi isteyen bir süreç olduğu çok açık ve görüntüden da esasen anlaşılıyor. Lakin en azından bunun mümkün olduğunu, ve ileride Apple inadından vaz geçip artık taşınabilir aygıtlar için bir ilişki standardı olan USB-C’ye geçerse ne olacağını biliyoruz…

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir