Türkiye’nin %96’sı gelecekte su sıkıntısı yaşanacağına inanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yeni bir anket, Türkiye’de su tüketimi hakkında bilgi topladı. Anket sonucunda ise ülkedeki insanların %96’sının gelecekte susuzluk yaşanacağını düşündüğü ortaya çıktı.

26 ilde gerçekleştirilen ankette vatandaşların su tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi toplamak amaçlandı. Araştırmanın sonuçlarında ise katılımcıların %96’sının “Gelecekte susuzluk yaşamamak için ciddi tedbirler alınmalı” cevabını verdiği ortaya çıktı.

1.200 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankette su tasarrufu yapan insanların oranı da ölçüldü. Sonuçlara göre katılımcıların %83’ü su tasarrufu yapmak için çaba sarf ediyor. Bu konuya en çok dikkat eden kesimin ise 40-44 yaşlarındaki insanlar olduğu gözlemlendi. Bölgeler bazında bakıldığında da Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayanların daha çok su tasarrufu yaptığı ortaya çıktı.

Endişelere rağmen tasarruf oranları düşük

Araştırma sonucunda su tüketimi hakkında bireysel ve toplumsal ölçümler de yapıldı. Bunun sonucunda da su sıkıntıları hakkındaki endişelerin tasarruf oranlarına yansımadığı görüldü. Katılımcıların %52’si ellerini yıkarken, %22’si de diş fırçalarken suyu açık bıraktığını, %43’ü çamaşır makinesini tam doldurmadan kullandığını ifade etti. Buna ek olarak da aylık otalama su faturasının 88 lira olduğu ankette ortaya çıktı.

İklim değişiklikleri sebebiyle artan kuraklıklar, dünyanın geleceği için büyük bir tehlike arz ediyor. Susuzluk da bunun sonucunda oluşabilecek en ciddi sorunlar arasında yer alıyor. Uzmanlar da bu sebepten dolayı su tasarrufu konusunda daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir