TombRaider:Rise of theTombRaider Pc inceleme

Aksiyon ve macera türündeki bilgisayar oyunlarının tutkunları olan oyuncuların sevdikleri oyunlar sıralamasında her daim en üst sıralara yerleştirmiş olduğu oyunlardan olan TombRaider serisi ilk oyunun ortaya çıktığı günden bugüne dek her oyunu ile büyük bir ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor. Serinin son oyunu olan Rise of theTombRaiderda hem hikayesi hem de oynanış özellikleri ile serinin önceki oyunlarının üzerine koyarak oyuncuların severek oynadığı bir oyun haline geldi.

Bilgisayar oyunlarının efsane karakteri olan Lara Croft olarak ilerleyen hikayesi ve karakterin kendine has özellikleri ile oyuncuların karaktere olan hayranlığı da oyunlara olan ilgilerini artırıyor. Serinin hemen hemen tüm oyunlarında Lara Croft karakterinin bir devamlılık içinde hikaye boyunca ilerlemesi de serinin oyunlarını daha sürükleyici hale getiriyor. Serinin son oyunu olan Rise of theTombRaiderda 2013 yılında yayınlanmış olan TombRaider oyununun bir devamı niteliğinde olduğundan oyuncuların merakla beklediği bir oyundu.

orman

TombRaider serisi oyunlarının bir klasiği olarak yine Crystal Dynamics tarafından geliştirilen oyun PC, PlayStation, X360 ve XOne platformlarında farklı firmalar tarafından yayınlanarak oyuncularla buluştu. Yayınladığı oyunlarla sıkı bilgisayar oyuncularının yakından tanıdığı SquareEnix PC ve PS4 platformunda oyunu yayınlarken; X360 ve XOne platformu için oyun Microsoft Studios tarafından yayınlandı. İlk olarak Xbox 360 ve Xbox Oneversiyonları ile oyuncularla buluşan Rise of theTombRaider2015 Kasım’ında başladığı yolculuğuna 2016 yılının Ocak ve Ekim aylarındaki Windows işletim sistemi ve PlayStation’a uygun versiyonları ile çok daha geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

Hikaye

Efsanevi İngiliz fantastik komedi yazarı Terry Pratchett’in kızı RhiannaPratchett tarafından kaleme alınan hikayesi ile ilk bakışta dikkat çeken oyun içerisinde serinin alışılmış olan hikaye özelliklerine ekler katarak oyunculara yeni kurgular da sunuyor. Serinin özel bir bölümü olduğu için tam adı Rise of theTombRaider20 YearCelebration olan oyunun hikayesi genel olarak Lara Croft’un üzerinden ilerliyor. Siberya yakınlarında kaybolan Lara Croft’un oyun boyunca yakınlarda bulunduğunu düşündüğü Kitezh şehrini araması şeklinde gerçekleşen hikaye şehrin ölümsüzlük imgeleri ile daha da güçleniyor. Lara Croft’un bu yolculuk ve arayış sırasında karşılaşmış olduğu zorluklara karşı mücadelesinin daha rahat bir şekilde oyunculara aktarılması amacıyla oyunda thirdpersonview kamerası ile bir görüş açısı sunuluyor. Ünlü İngiliz aktris Camilla Luddington tarafından seslendirilen Lara Croft karakteri bu sayede çok daha gerçekçi mücadelelerin içine girebiliyor. Özellikle üçüncü şahıs kamerası ile ön plana çıkan oyunun kullanıcıları ilk olarak bu görüş açısı ile birlikte gelen grafikler, oynanış özellikleri ve karakter niteliklerinin serinin diğer oyunlarına ve benzer aksiyon macera türündeki oyunlara göre daha gelişmiş olduğu belirtiliyor. Rise of theTombRaiderilk çıktığı hali ile hemen hemen her platformda büyük bir oyuncu ilgisi ile karşılaşınca üreticiler oyuna yeni ekler koyarak oyunculara yeni opsiyonlarda sundu. İçerisinde yeni alt hikayeler, oynanış modları, karakter kıyafetleri ve silahları bulunan bu ek özellik sayesinde oyunun ilk formunu defalarca oynamış kişiler için yeni bir alternatif de sunulmuş oluyor.

 riseoftombraider1

Oynanış 

2013 yılında yayınlanmış olan ve Lara Croft ile TombRaider hayranları tarafından gelmiş geçmiş en iyi TombRaider oyunlarından sayılan TombRaider oyunu için hali hazırda bulunan üçüncü şahıs bakış açısı ile yayınlanan bu oyun ilk olarak kontrol özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu görüş açısı ile birlikte oyuncular çok daha rahat bir şekilde karakterleri yönetirken çevresiyle daha iyi iletişime geçebiliyor, düşmanları ile mücadele edebiliyor ve oyun hikayesi boyunca karşısına gelen puzzle ve bulmacaları çözebiliyor. Karakterin bunları gerçekleştirebilmesi için oyuncuların hikaye boyunca çeşitli araç gereçler bulup bunları geliştirerek oyun içinde ilerlemesi gerekiyor.

Lara Croft’un seri boyunca kullanmış olduğu araçlar ve silahlara ek olarak Rise of theTombRaideroyununda aynı zamanda oyuncuların kendilerinin farklı malzemeler kullanarak yaratabileceği ok çeşitlerine de yer verilmiş. Bununla birlikte oyuncular hikaye içinde ilerlerken zehirli oklardan tırmanmak için yardımcı olabilecek otlara, ateş atabilen oklardan bomba gönderebilen oklara kadar çeşitli ok varyasyonlarına sahip olabiliyorlar. Böylece TombRaider dünyasının tehlikeli bitkilerinden, hayvanlarından ve tüm düşmanlarından oluşan çevresinden uzakta kalmak mümkün olabiliyor.

Rise of theTombRaiderile gelen serinin yeni bir özelliği ise oyun içinde gün döngüsünün gerçekleşiyor olması. Farklı hava durumları ile oyuncuların karşılaşabileceği de hesaba katıldığında oyun içindeki gece gündüz döngüsünün sağlanması hem gerçeklik duygusu açısından oyunu bir adım öteye taşıyor hem de oyunu daha nitelikli bir hale getiriyor. Lara Croft karakteri de bu hava koşullarına karşı farklı giyim eşyaları içine girebiliyor ve böylece gerçeklik duygusunun oyuncuyu iyi sarması sağlanıyor.

riseoftombraider2

Oyunun en geliştirilmiş bölümleri ise oynanış özelliklerinde yer alan mücadeleye yönelik kısımlar olmaktadır. Rise of theTombRaideroyununun baş karakteri Lara Croft serinin daha önceki oyunlarında olmadığı şekilde bir güç dengesine sahip olmakta ve düşmanlarından saklanmak ya da onlara saldırmak için çok farklı stratejiler geliştirebilmektedir. Çalılıkların ya da ağaçların arasına saklanmak ya da düşmanların dikkatini dağıtmak için bazı nesnelere ok atmak gibi ek özelliklerin geldiği bu oyunla oyuncular, TombRaider serisinin hayranı olsalar da karakteri yeniden keşfedecekler. Lara Croftserinin bu oyunu ile birlikte kazandığı yeni hareket kabiliyetleri ile oyuncuların serinin devamı konusundaki heyecanını daha da artırıyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit
 • İşlemci: Core i3-2100 3.1GHz veya AMD FX-4100
 • RAM: 6 GB
 • Ekran kartı: GeForce GTX 650 veya Radeon HD 7770 (2 GB)
 • Gerekli Boş Harddisk Alanı: 25 GB
 • Direct X: 11

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit
 • İşlemci: Core i3-2100 3.1GHz veya AMD FX-4100
 • RAM: 8 GB
 • Ekran kartı: GeForce GTX 650 veya Radeon HD 7770 (2 GB)
 • Gerekli Boş Harddisk Alanı: 25 GB
 • Direct X: 11

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir