Milli Muharip Uçağı’nda dijital ikiz teknolojisi kullanılmaya başlandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023’te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak’ın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisiyle* çalışmalara başladı. Yakın zamanda şirketin yaptığı açıklamaya göre, tasarım sürecinden üretime kadar MMU’yu geliştirmek için 3DEXPERIENCE PLM platformunu ve havacılık endüstrisi deneyimlerini kullanan TUSAŞ, bu teknoloji için Dassault Systemes firmasıyla anlaşma yapmıştı.

Dijital ikiz teknolojisiyle geliştirilen MMU’nun tüm tasarım ve testlerini uygulayan TUSAŞ, bu teknoloji sayesinde hem geliştirme sürecini hızlandıracak hem de ürünün güvenilirliğini son teste kadar doğrulayacak. 

* Dijital ikiz (digital twin), fiziksel bir ürünün ya da bir hizmetin gerçek dünyadaki davranışının ve oluşturduğu sonuçların sanal modeli olarak tanımlanır. Daha basit bir anlatımla dijital ikiz; sürecin, ürünün ya da servisin sanal bir modelidir.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir