Kablosuz Ağınıza Kimlerin bağlı olduğunu görün

Günümüzde kablosuz internet, teknolojinin internet kullanıcılarına en büyük armağanı olarak kabul görüyor. Wifi yani kablosuz ağın olduğu her yerde istediğimiz gibi internet bağlantısına erişebiliyoruz. Ancak bazı durumlar kablosuz internet kullanmak bizim dezavantajımız olabiliyor. Örneğin; her ay faturasını ödeyip kullandığımız internetimize, kolu komşu ve yabancı kişiler girdiğinde problem başlıyor anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi özellikle ülkemizde kotalı internet kullanıcısı olan binlerce abone bulunuyor. Kota aşımı gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için ise Wifi şifrenizi kimseyle paylaşmamak alacağınız en doğru karar olacaktır.

Eğer sizden habersiz kablosuz internetinizi kullananları öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda size bunu nasıl yapacağınızı daha doğrusu sizden habersiz internetinizi kimlerin kullandığını öğrenebileceksiniz. Sizden habersiz kablosuz ağınızı kullananları iki farklı yöntemler öğrenebilirsiniz. Birincisi; modeminizin ara yüzüne bağlanarak ağınızı denetlemek, ikincisi ise ek program kullanmak.

1-) Modem Ara Yüzünden Tespit Etmek

  • Modeminizin ara yüzüne ulaşmak için; 192.168.1.1 adresine gitmeniz gerekir.
  • Gelecek olan ekranda modemin kullanıcı adı ve şifresini girin.
  • Üst kısımdaki yer alan menüden “Durum” sekmesine oradan da “Cihaz Bilgisi” sekmesine ve daha sonra ise ” Mevcut Bağlı Kablosuz İstemci Sayısı” bölüme gelerek kaç kişinin internetinizi kullandığını görebilirsiniz.

Not: TP-LINK modemi baz alınarak yazılmıştır. Bütün modemlerin ara yüzleri ve menüleri birbiri ile çok benzerdir.Yeni bir çok modemde bu yöntem daha kolay da olabilmektedir.Aşağıdaki asus modemdeki anasayyafada yer alan istemciler gibi.

asusmodem

2-) Wireless Network Watcher

Kablosuz ağınıza bağlan olan bilgisayar ve cihazları herhangi bir ücret talep etmeden gösteren oldukça yararlı bir programdır. Ayrıca modeminize bağlı olan cihazların IP adresi, MAC adresi, ağ kart üreticisinin ismi ve cihaz isimlerini vermektedir.Onuda buradan indirebilirsiniz.

wireless-network-watcher

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir