iPhone 13 Pro’larda 4K ProRes video çekebilmek için en az 256 GB’lık model gerekecek

Apple dün merakla beklenen “California Streaming” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Şirket söz konusu lansman kapsamında iPhone 13, Apple Watch Series 7, yeniden tasarlanan iPad mini ve 9. nesil iPad’i duyurdu.

Dün tanıtılan yeni iPhone 13 Pro modelleri 4K ProRes video kaydını destekliyor ancak bunun için önemli bir gereksinim var. Kullanıcıların bu özellikten yararlanabilmeleri için en az 256 GB depolama alanına sahip bir iPhone 13 Pro veya Pro Max‘e ihtiyaçları olacak.

Apple’ın basın açıklamasında 128 GB depolama alanına sahip iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinin saniyede 30 kare hızında 1080p ProRes video çekmeyle sınırlı olacağı belirtiliyor. Başta da belirttiğimiz gibi saniyede 30 kare 4K ProRes video kaydı için 256, 512 veya 1 TB’lık cihaz gerekecek.

ProRes nedir? Ne zaman kullanılabilecek?

Apple ProRes, 2007’de Final Cut Pro için tanıtılan bir video formatı olarak karşımıza çıktı. En önemli avantajının, kayıtları mükemmel kalitede tutmak, maksimum detay ve dinamik aralığını korumak olduğunu söyleyebiliriz.

ProRes codec bileşeni, daha yüksek renk doğruluğu ve daha az sıkıştırma sağlar ve genellikle reklamlar, uzun metrajlı filmler ve TV yayınları için kullanılır. iPhone 13 Pro ve Pro Max kullanıcıları ProRes desteği sayesinde profesyonel kalitede videolar çekerek bunları düzenleyip yayınlayabilecekler.

ProRes desteği, iPhone 13 Pro modelleri piyasaya sürüldükten hemen sonra kullanılamayacak. Söz konusu özellik gelecekteki bir iOS 15 güncellemesinde sunulacak.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir