İnternet Hayatımıza Nasıl Girdi?

Günümüzde internet kullanımı o kadar yaygın ve sıradan ki, daha önceleri internet olmadığını unutmuş gibiyiz. İnsanlık var olduğundan beri internet var gibi ancak bu böyle değil. Aslında çok yakın bir zamana kadar internet bir hayal dahi değildi.

İlk İnternet

İnternet ilk olarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından askeri bir proje için geliştirildi. ARPANET adıyla geliştirilen teknolojide amaç askeri bilgisayarlar arasında iletişim kurabilmekti. 1965 yılında geliştirilen bu teknoloji oldukça başarılı oldu. Dönemin en gelişmiş projesi olan bu proje, şimdilerde bir internet kafe ağı kadar basit görünüyor.

İnternet Hayatımıza Nasıl Girdi?

İşte bu teknoloji 1969’a gelindiğinde üniversitelerde de kullanılmaya başlandı. Bu yıllarda bir ana bilgisayar ve 4 farklı merkez arasında bağlantı sağlanabiliyordu. İşte bu gelişmeler internet teknolojisinin temelleri sayılmaktadır.

1972 yılına gelindiğinde artık bu teknoloji içinde e-mailler de yer alıyordu. 1983 yılına gelindiğinde ise internet ağı artık sıklıkla kullanılmaktaydı. 1986’da Amerika çapında pek çok bilgisayar merkezi tarafından kullanılan teknoloji, 1995 yılında özel şirketler tarafından pazarlanmaya başlanır. Artık bu sisteme herkesin ulaşması mümkün hale gelmiştir. Yani internet bundan yalnızca 20 küsur sene önce hayatımıza girdi.

Türkiye’de İnternet Tarihçesi

Ülkemizde interneti ilk kullanımı ise 1993 yılında ODTÜ oldu. Daha sonra diğer üniversitelere de yayılan sistem, 1999 yılından sonra TTNET ismiyle tüketiciyle buluştu.  Şimdilerde oldukça sırdan bir sitem olan internet, her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir