Güney Kore, Google’a 177 milyon dolar ceza verdi

Bugün yapılan açıklamalara göre Güney Koreli yetkililer teknoloji devi Google’a 177 milyon dolarlık bir para cezası verdi.

Ceza ayrıca, “Google karşıtı yasa” olarak adlandırılan kanunun yürürlüğe girdiği gün gelmesiyle dikkat çekti. Bu yasaya göre Google gibi uygulama satış hizmeti veren işletmeciler artık kendi ödeme sistemlerini zorunlu hale getiremeyecekler.

Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC) cezanın sebebinin Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonlarının engellenmesi olduğunu ifade etti. KFTC ayrıca, Google’ın piyasadaki gücünü kötüye kullandığını ve piyasadaki rekabeti kısıtladığını da açıklamalarında belirtti.

Google temyize gidecek

Google da yaptığı açıklamalarda temyize gitmeyi planladığını açıkladı. Dev şirket kararın Android’in diğer programlarla olan uyumluluğunun sunduğu faydaları göz ardı ettiğini ve tüketicilerin yararlandığı avantajlara zarar verdiğini belirtti.

Son olarak bu cezanın KFTC tarafından şu ana kadar verilen en büyük anitröst cezalarından biri olacağı da gelen haberler arasında yer aldı.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir