Google Analytics Nedir ? Ne işe yarar?

Web sitesi sahipleri , sitesine kaç kişinin girdiğini , neler yaptıklarını , siteden hemen çıkıp çıkmadıklarını öğrenmek ister çünkü bu çok önemli bir husustur. Bu durumda çaremize Google yetişiyor ve bize Analytics adlı hizmetini sunuyor. Google’ın bu hizmeti sayesinde sitenizin detaylı istatistiklerini öğrenebilirsiniz. Sitenize kimin girip çıktığını öğrenmeniz en doğal hakkınız. Bu nedenle bu hizmete önem vermeniz gerekir.

Nasıl Çalışır ?
Burayı tıklayarak mevcut gmail hesabınız ile giriş yapabilir veya yeni bir gmail hesabı için kayıt başvurusu yapabilirisiniz.Daha sonra sitenizi ekleyin.  Sizeverilecek olan kodu sitenize  ekleyin. WordPress için footer ve ya header.php ye ekleyin. Bu kod ile sitenizde veri akışı olacaktır.Veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir.

Google Analytics Sayesinde ;
Sitenize kaç kişi girmiş , hemen çıkmış mı?
Sitenizdeki hemen çıkma oranı.
Hangi işletim sistemini kullanıyor?
Hangi ülkeden ve şehirden giriyor?
Sitenizde hangi sayfalara girmiş?
Sitenizde kaç online var?

Google-Analytics1

Ve daha birçok istatistiği detaylı bir şekilde panelden görebiliyorsunuz. Google Analytics gerçekten çok güzel bir istatistik sitesi , web site sahipleri için mutlaka kullanılması gereken bir sistemdir. Google Analytics ile sitenizin ne kadar iş yaptığını anlıyorsunuz binevi. Ayrıca hangi içeriğin daha çok okunduğunu da görebiliyorsunuz.

Bunu gördüğünüzde sitenize giren kullanıcıların en çok hangi tür içeriğe ilgi gösterdiğinin grafiğini de yapabilir , içeriğinizi buna göre hazırlayabilirsiniz. Sizde kafanızda bu tür mantıksal düşünceler kurgulayarak bu siteyi daha da faydalı bir şekle getirebilirsiniz.

Google kalitesiyle bize sunulan Analytics , yaptığı işin hakkını veren bir site. Yukarıda da dediğimiz gibi web site sahiplerinin mutlaka kullanması gereken sitelerden. Hepinize hayırlı günler dileyerek Google Analytics kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir