Facebook Para Dağıtıyor!

Sosyal medyanın önde gelen platformlarından olan facebook birçok konu ile gündeme gelerek adından sıkça söz ettirmeyi seven firmalarından. İnternette tanıtımın en iyi yolu olan haberleri gerçek anlamda iyi kullanarak gündemde kalmayı seviyor.

Yine yapacağını yapan facebook şimdi de para dağıtıyor. Evet yanlış duymadınız, facebook para dağıtıyor. Elbette bunu bedavadan önüne gelene yapmıyor. 2011 yılından bu yana yaptığı bir olay aslında. Özellikle güvenlik açıklarının denetlenmesi amacı ile yapılmış oldukça başarılı şekilde işleyen bir yöntem. Ancak bugüne kadar en büyük açığı yakalayan bir kişi oldu ve 5 bin USD ödül aldı. Bunun haricinde tek başına bir kişi ise 7 alanda açıklar tespit edip bunları raporlar halinde beyan ederek toplam 7 bin USD ödül almayı hak etti.

Hangi Hata İçin Ne Kadar Ödeniyor?

facebook

Bunu bir gelenek haline getiren facebook, bir güvenlik açığının bunup rapor edilmesi durumunda ön inceleme sonucunda doğruluğunu kanıtlarsa ise bu açığı bulan kişi veya kişilere farklı meblağlarda para ödülü dağıtıyor. Normal ufak hataların bulunmasında genellikle ödenen barem 500 dolar üzerinden. Ancak belirtilen hatalar gibi ciddi güvenlik zafiyetlerinin tespitinde ise durum biraz daha elzem olduğu için fiyat yukarı çıkıyor.

Ancak yapılan ödeme ile ilgili bazı kriterlerinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Her bir güvenlik açığı için bir kez para ödeniyor.

Bu ödeme bildirimde bulunan kişilere veriliyor. Kurumsal firmalar bundan yararlanamıyor.

Raporlamalarda hatanın nasıl tekrarlandığına dair resimli açık anlatımlı bilgiler isteniyor.

Eğer bir hata tespit edilmiş ve açığa çıkarılıp kamuoyu ile paylaşılmış ise ödeme yapılmıyor.

Aynı şartları karşılamak kaydı ile facoobok bünyesinde olan Instagram içinde aynı ödemeleri yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir