Eylül’de Ne Oynasak?

Oyun dünyasının üstündeki ölü toprağını atma zamanı geldi. Bildiğiniz gibi sonbahar ayları sadece romantizmi değil, aynı zamanda oyun sezonunun da açılışını temsil eder. Koronavirüs salgını derken ertelenmeye devam eden oyunlar sonunda bu ay bir patlama yaşayacak. Bu sebeple Eylül ayında bizleri heyecanlandıran 6 oyun listeledik sizler için. Gelin seçtiğimiz oyunlara şöyle bir yakından bakalım.

NBA 2K22 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) – 10 Eylül

Her yıl yenisi çıkan oyunlar arasında bulunan NBA 2K serisi, bu sene de karşımızda. Yapımcı ekip oyunun belirli bölgelerinde yapacağı güncellemeleri daha önce yapılan bir sunumda paylaşmıştı. Görünüşe göre oyuncuları daha hareketli bir MyPlayer modu bekliyor olacak. Bildiğiniz gibi NBA 2K21 bu mod yüzünden bir dönemler epey eleştiri toplamıştı.

Örneğin bu yıl 2K ekibi MyPlayer modundaki şehri “nefes alan bir şehir” haline getirmekte ısrarcı. Hatta bunun için oyuna NPC’ler eklenmiş ve oyuncular artık bu NPC’lerden görev alarak daha rahat para kazanabilecek. MyCareer kısmında ise çok daha ilginç bir değişim bizleri bekliyor. Hidden Talents adı verilen yeni sistem sayesinde oyuncunuzun “gizli yeteneklerini” ortaya çıkarabileceksiniz. Hayır, bunun basketbol ile alakası yok. Yani karakterinizi 30 sayı ortalama ile oynayan bir hip-hop yıldızı yapma şansınız olacak. Buradan Lillard’a da selamlarımızı göndermiş olalım. Maalesef liglerde ve bazı diğer oyun modlarında herhangi bir değişiklik görünmüyor. Şimdiden bu kararların tepki aldığını belirtelim fakat oyun çıktığında nelerle karşılaşacağımızı henüz bilmiyoruz.

Tales of Arise (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 10 Eylül

JRPG tutkunlarının bir süredir Tales of Arise’ı takip ettiğine inanıyorum. “Tales of” serisinin en yeni oyunu olacak olan Tales of Arise, bu ayın sürprizlerinden olabilir. Serinin 17. oyunu olmaya gelen Arise, Tales of efsanesini de Unreal Engine 5 ile tanıştırmış olacak.

Aslında oyunun tutkunları bir süredir Tales of Arise’ın demosunu deneyimleyebiliyordu. PC kullanıcılarının mahrum kaldığı bu demo, oyun hakkında ufak tefek fikirlerin oluşmasını sağladı. Serinin genel tasarım dilini kullanmaya devam edecek olan Tales of Arise, farklı bir savaş sistemi ile gelecek. Oyunun yapımcısı Tomizawa-san, bu kez oyunda “dodge” mekaniğinin çok büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Hatta oyunda artık “Boost Attack” ve “Boost Strike” adı verilen daha güçlü saldırıları kullanma imkanına da erişeceğiz. Bu ayın sürprizlerinden olmaya aday bir oyun Tales of Arise. Uzun bir aradan sonra serinin hikayesinin de köklerine döneceği yeni JRPG’yi biz de merakla bekliyoruz.

Life is Strange: True Colors (PC, PS4, PS4, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch, Stadia) – 10 Eylül

Oldukça sevilen Life is Strange serisinin yeni oyunu, 10 Eylül’de bizlerle buluşacak üçüncü oyun olacak. Bir süredir merakla beklenen ve birkaç erteleme ile aramıza katılan oyun, bizleri Alex’in hikayesine ortak edecek. Bu arada unutmadan, oyunun serideki parça parça yayınlanmayan tek oyun olacağını belirtelim.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu kez kontrol edeceğimiz karakterin adı Alex olacak. Alex insanların modlarını sezebilen bir özel yeteneğe sahip. Uzun bir aradan sonra Haven Springs’e geri dönecek karakterimiz, 8 senedir görüşmediği kardeşi ile buluşacak. Fakat bu buluşma uzun sürmeyecek. Alex, Gabe’in bir kazaya kurban gitmediğini düşündüğü için Haven Springs’de yeni bir maceranın kapılarını aralayacak. Hikaye ve oynanış şimdiden umut vadedici görünüyor. Kalpleri yumuşatmayı başaran tarzı ile önplana çıkan Life is Strange serisi, bakalım yeni oyunu ile de oyuncuları mutlu edebilecek mi?

Deathloop (PC, PS5) – 14 Eylül

Şahsen yılın en çok beklediğim oyunlarından biri oldu Deathloop. İlk gelen yorumlara göre de bu beklentim boşa çıkmayacak. Ertelemelerden nasibini alan bir diğer oyun olan Deathloop, sonunda bu ay bizlerle buluşuyor. Bir Guy Ritchie filmi hissiyatı veren Deathloop içerisinde bir zaman döngüsünden çıkmaya çalışacağız. Tabii ki bunu yapabilmek adına bazı karakterlere suikast düzenlememiz gerekiyor.

İşin renkli kısmı ise sizin suikastlerinize engel olmaya çalışacak Julianna isimli bir diğer karakterin oyun içerisinde olması. Yani siz Colt olarak 24 saat içerisinde tüm karakterleri öldürmeye, Julianna ise sizi bu amacınıza ulaştırmamaya çalışacak. Denklemde bir de multiplayer modu olduğu için arkadaşlarla geçirilebilecek eğlenceli birkaç saat hissini şimdiden vermeye başladı Deathloop. Colt’un sadece saldırılarla hayatta kalmaya çalışmayacağını belirtelim. Yani aynı Arkane’in diğer oyunu Dishonored gibi farklı doğaüstü yetenekleri olacak Colt’un. Bu sayede avlarımızı çok daha sessiz ve efektif bir biçimde avlayabileceğiz.

Kena: Bridge of Spirits (PC, PS4, PS5) – 21 Eylül

İlk kez PlayStation 5 etkinliğinde gördüğümüz Kena: Bridge of Spirits, bu ayın en çok merak edilen oyunlarından biri. Kendisi de ertelemelerden nasibini almış ve listemize birden çok kez konuk olmuştu. Fakat bu ay artık oyuna kavuşacağız gibi görünüyor. Ben oyunu Pikmin ve Legend of Zelda serilerinin karışımı olarak görüyorum.

Çünkü yayınlanan videolardan anladığımız kadarıyla Kena, etrafında topladığı “orman ruhlarını” kullanarak savaşacak. Aynı şekilde oyunun arkasında bulunan Ember Lab ekibinin daha önce bir Legend of Zelda animasyonu hazırladığını biliyoruz. Ormandaki dengeyi sağlamaya çalışacağımız oyun, bir açık dünya oyunu olacak. Hikaye boyunca Kena ile kayıp ruhları, diğer tarafa geçirecek ve kötücül yaratıklar ile savaş vereceğiz. Bol bol duygusal anlar yaşamayı beklediğim Kena: Bridge of Spirits, bir Dreamworks animasyonu gibi kalbimizi ısıtacaktır. Bakalım oynanış anlamında da bekleneni verebilecek mi?

Diablo 2: Resurrected (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) – 23 Eylül

Efsanelerin efsanesi geri dönüyor! Beta süreci henüz geçtiğimiz günlerde başlayan efsanevi remaster, ay sonunda tüm oyunculara kapısını açmış olacak. Diablo 2: Resurrected, yaşını almış okuyucularımızı o eski muhteşem günlere götürmeye hazırlanıyor.

Blizzard ekibinin özellikle bu nostalji konusunda hassas davrandığını belirtelim. Daha önce sitemizde de yer verdiğimiz açıklamaya göre oyun, eski Diablo 2 motorunun üzerinde çalışıyor. Bu da eski oyunun mekaniklerini bozmadan yeni nesil bir oyun hissi yaratılmasını sağlamış. Hatta bu motor sayesinde eski bilgisayarlarınızda kalan kayıt dosyalarını tekrar oyuna yükleme şansınız bile mevcut. Yüksek çözünürlüklü dokular ve yeni grafiklerden uzaklaşmak isterseniz tek bir tuşa basarak oyunu eski haline de getirebileceksiniz. Şimdiden Diablo 2 için yeni fare siparişi vererek hazırlıklarıma başladım. Belli ki cehennem ile uzun sürecek bir kavgamız olacak ilerleyen günlerde…

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir