Evden çalışmak verimliliği ve yaratıcılığı azaltıyor

Aralık 2019 – Haziran 2020 arasında Microsoft, ABD‘deki 61 bin çalışanı üzerinde evden çalışmanın iş verimi nasıl etkilediği üzerine bir araştırma yürüttü. Araştırmanın sonuçlarına göre evden çalışmak, verimliliği ve yaratıcılığı kötü yönde etkiliyor. 

Çalışanların salgın dönemi öncesiyle kıyaslandığı araştırmada, departmanlar arası iletişimin %25 daha az olduğu ortaya konuldu. Ancak araştırmada aynı alanda çalışan insanların arasında iletişimin arttığına değinildi. California Üniversitesi‘nden David Holz‘un yaptığı bu araştırma e-postalar, kısa mesajlar, aramalar, toplantılar ve çalışma saatleri değerlendirildi. 

Evde daha uzun çalışılıyor

Holz’un bu araştırmasına göre, çalışanlar iletişim için arama ya da video konferans yerine e-mail ve kısa mesajları daha çok kullanıyor. Her zaman evde olan çalışanların kısa mesajla kolay ulaşılabilir olması da onları her zaman müsait hale getiriyor. Bu anlamda araştırmaya göre bu insanlar evde daha uzun mesailer yapıyorlar. 

Öte yandan araştırmada evden çalışan insanların evin atmosferinden ötürü daha çok stres yüklü oldukları da ortaya konuldu. Evde çocuğu veya bakıma muhtaç bir yakını olan kişilerin iş verimleri fazlasıyla düşüyor. 

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir