EA’in FIFA İsmini Neden Bırakmak İstediği Belirli Oldu

Electronic Arts’ın yılların FIFA ismini bırakmayı düşündüğü haberi, serinin geleceği için aslında sahiden büyük değer taşıyor. 1993 yılında FIFA International Soccer olarak başlayan seri, bir sene sonra FIFA Soccer 95 ismiyle çıkmış ve ondan sonra da daima yıl isimleriyle devam etmişti. Yani 28 yıllık bir geçmişi kelam konusu FIFA isminin.

Fakat görünüşe nazaran FIFA, Electronic Arts ile muahedesinden kazandığı parayı daha da artırmaya karar vermiş ve bu da EA’de sonları bozmuş durumda. Muhtemelen “nasılsa bizden ayrılamazlar” diye düşünmüş olsa gerek FIFA.

Gelen bilgilere nazaran FIFA muahede yenilemek için evvelki mutabakatın iki katından fazla para istiyor. New York Times’ın makalesi, bu yeni muahedenin Dünya Kupaları ortasındaki dört yıllık periyotlarda EA’e ekstradan 1 milyar dolara mal olacağını söylemiş. Ayrıyeten FIFA, EA’in exclusive hudutlarını da daraltmak istemiş zira EA Sports NFT’ler dahil olmak üzere FIFA ile ilgili öteki parasallaştırma metotlarını de kullanmak istiyormuş. Halbuki FIFA bu parasallaştırma formüllerinin kimilerinden kendi de faydalanmak istiyor, tahminen de biraz da bu yüzden maliyeti güzelce artırmışlar.

Fakat burada da şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Şayet Electronic Arts, FIFA isminden vazgeçer ve ticari marka hakkı için başvurduğu EA Sports FC ismine geçerse, bir öteki yayıncı/geliştirici çıkıp FIFA ismini alır mı sanki? İşte o vakit tam kaos olur.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir