Dünya Sağlık Örgütü, pandeminin kökenini araştırmak için ekip kurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 13 Ekim Çarşamba günü yaptığı yeni bir açıklamada, yeni patojenleri araştırmak, gelecekteki pandemileri önlemek ve COVID-19 virüsünün kökenlerini araştırmak için bilim insanlarından oluşan yeni bir ekip kurduğunu açıkladı.

26 uzmandan oluşan ve SAGO isimli grup, ortaya çıkan salgının ve pandemik potansiyel oluşturan patojenlerin kökenlerine ilişkin küresel çalışmalar yürütecek. Araştırmalarında COVID-19 hastalığını ve kökenini de inceleyecek olan grup ayrıca, son yıllarda artan MERS, kuş gribi, Lassa, Marburg ve Ebola gibi yüksek riskli hastalıkları da inceleyecek.

DSÖ Başkanı Tedros Ghebreyesus yaptığı açıklamalarda, “Salgınları ve pandemileri tetikleme potansiyeline sahip virüslerin ortaya çıkması doğanın bir gerçeğidir. Bu yüzden COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 bunu yapan son virüs olmayacaktır. Yeni patojenlerin nereden geldiğini anlamak, gelecekteki salgınları önlemek için hayati öneme sahiptir.” İfadelerini kullandı.

DSÖ’nün belirlediği 26 kişilik danışma grubu, 700’den fazla aday arasından seçildi. Ekipte, Berlin Viroloji Enstitüsü Başkanı Christian Drosten, Pekin Genomik Enstitüsü’nden Yungui Yang, Fransa Pasteur Enstitüsü’nden Jean-Claude Manuguerra ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) Inger Damon gibi önemli bilim insanları yer alıyor.  

“Kaybedecek zaman yok”

DSÖ’den Maria Von Kerkhve de SAGO isimli danışma grubunun virüsün kökenini anlamak için son şans olduğunu, bu yüzden kaybedecek zamanlarının olmadığını ifade etti. Bunun yanı sıra, danışma grubunun “siyasileştirilmemesi” gerektiğinin önemle altını çizdi.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVID-19, tespit edildiğinden bu yana 5 milyona yakın insanın ölümüne yol açtı. Yarasalardan insanlara bulaştığı düşünülse de virüsün kökeninin tam olarak ne olduğu hâlâ bilinmiyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir