Brezilya’da bir çocuk 12 cm kuyrukla dünyaya geldi

Brezilya’da bulunan doktorlar, ülkede bir bebeğin oldukça nadir görülen ‘gerçek bir insan kuyruğu’ ile dünyaya geldiğini açıkladı. Tıbbi bir dergide paylaşılan ilginç görüntülerde, çocuğun bir kuyruğa ve kuyruğun ucunda top şeklinde bir kütleye sahip olduğu görülebiliyor.

Yetkililer yaptıkları açıklamada, kuyruğun çocuk doğduktan sonra fark edildiğini, bir ameliyatla çıkarıldığını ifade etti.

Normalde tüm bebekler gebelikten sonraki dört ila sekiz hafta arasında rahimde embriyonik bir kuyruk geliştiriyor; ancak bu kuyruk bir süre sonra vücuda ‘geri emilerek’ kayboluyor. Ancak bu olayda bu durum gerçekleşmedi ve ‘kuyruklu bir insan’ dünyaya geldi.

Doktorlar yaptıkları açıklamada geçtiğimiz ocak ayında yaşanan olayda; çocuğun 35 hafta prematüre doğduğunu, kuyruğun 12 cm uzunluğunda olduğunu, top şeklindeki kütlenin ise 4 cm çapında olduğunu belirtti. Buna ek olarak, tarihte şu ana kadar kuyrukla doğan insan sayısının yalnızca 40 kadar olduğunu, bu yüzden bu durumun çok nadir görüldüğü açıklamalar arasında yer aldı.

Sinir sistemi ile herhangi bir bağlantısı yoktu

Dergide yayınlanan açıklamalarda çocuğun şu anki sağlık durumu ile ilgili herhangi bir detay verilmedi ancak doktorlar, kuyruğun yağ dokusundan oluştuğunu ve herhangi bir kemik içermediğini, bebeğin sinir sistemi ile herhangi bir bağlantısı olmadığını bu yüzden de ameliyatla çıkarma kararı aldıklarını belirtti.

Uzmanlar yaklaşık 20 milyon yıl önce insan atalarının kuyruğa sahip olduklarını ancak zamanlar bu kuyrukların kaybedildiğini ifade ediyor. Bazı inanç ve kültürlerde de ‘insan kuyrukları’ kutsal olarak kabul ediliyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir