Biz Şimdi 5G’yi Bile Göremedik, Huawei 6G İçin Hazırlanmaya Başladı Bile!

Dünyanın pek çok bölgesinde kullanıma giren 5G taşınabilir irtibat altyapısı, kısa bir müddet sonra tacını halefine devredebilir. Taşınabilir irtibat altyapıları konusunda kıymetli teknoloji şirketlerinden olan Huawei, 2030 yılına kadar birinci 6G uyumlu eserlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Şirket, aslında bir müddettir 6G üzerinde çalışıyor. Hatta o denli ki, Huawei’nin bu hususta çalışmaya başlaması 2017 yılına dayanıyor. Bu süreçte 5G’nin de geliştirilmesinde ve ticarileştirilmesinde kıymetli rol oynayan Çinli şirket, yakın bir gelecekte de 6G dayanaklı birinci eserlerini piyasaya çıkartacak.

Huawei, 6G ile bilhassa bulut, blok zinciri ve büyük data dahil olmak üzere birkaç kıymetli bitişik teknolojiyle bir arada bu alanlarda kıymetli uzmanlıklar sunabileceğine inanırken, şimdilik 6G standardının alacağı son biçimi ve hangi teknolojilerin dahil edileceğini iddia etmesi biraz güç.

Huawei’nin 6G konusundaki çalışmaları hakkında bilgi veren Huawei yöneticisi Eric Xu, şirketin 6G’den evvel 5.5G’yi tanımlayacağını ve bunun 6G çalışmalarında da kullanılacağını söyledi. 

Öte yandan 6G üzerinde çalışan tek ülke Çin değil. ABD’nin de 6G konusunda kıymetli çalışmaları mevcut durumda. Çünkü 6G, dal için “trilyon dolarlık” bir fırsat olarak tanımlanıyor ve teknoloji devleri birbiri gerisine bu yeni kuşak taşınabilir bağlantı altyapısı için yatırımda bulunuyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir