Araştırmaya göre geçtiğimiz yıl rekor sayıda çevre aktivisti öldürüldü

Global Witness’ın 13 Eylül 2021’de yayınladığı bir rapora göre, 2020 yılında dünya çapında 227 çevre aktivisti öldürüldü. Bu da haftada ortalama 4 kişiden fazla insanın öldürüldüğünü gösteriyor.

Ayrıca, uzmanlar bu sayının “kesinlikle eksik” olduğunu belirtiyor ve aktivistlere yönelik saldırıların çoğunun bildirilmediğine dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre saldırıların yarısından fazlası sadece üç ülkede gerçekleşti: Kolombiya, Meksika ve Filipinler. Raporda ayrıca, aktivistlerin çoğunun ormanları endüstriyel gelişmelerden korurken öldürüldüğü de belirtildi.

En çok cinayet işlenen sektör, 23 vaka ile ağaç kesimi sektörü oldu. Belirli ekosistemleri korumaya çalışan aktivistlere yönelik ölümcül saldırıların çoğu yağmur ormanlarında meydana geldi.

“Dünya liderleri bu konuyu ciddiye almalı”

Bu rapor, çevre aktivistlerinin üst üste iki yıldır rekor sayıda cinayete kurban gittiğini bizlere gösteriyor. Global Witness’tan Chris Madden da BBC’ye verdiği röportajda dünya liderlerinin çevre aktivistlerini koruma konusunda ciddi olmaları gerektiğini vurguladı.

Madden ayrıca, “Bu veriler, artan iklim değişikliklerinin etkilerine karşı ormanları, çevreyi, nehirleri korumak için hayatlarını riske atan insanların var olduğunu gösteren bir hatırlatıcı” ifadelerini kullandı ve iklim değişiklikleri ile mücadele için gerekenlerin yapılması çağrısında bulundu.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir