Arama Motorlarını Etkin Kullanmak

Bilmediğimiz ve merak ettiğimiz şeyleri arama motorları aracılığıyla öğrenmekteyiz. Ancak bu arama motorlarını doğru bir şekilde kullanmadığımız için genellikle aradığımızı bulmakta zorlanmaktayız. İşte bu sebeple doğru bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Bu kapsamda sizlere birkaç önemli ipuçları vereceğiz.

Arama Yaparken + ve – Kullanımı

Google arama motorunda istediğiniz şeylerin sonuçlarda çıkması istemediklerinizin de çıkmaması için yapmanız gereken + ve – kullanmak olmaktadır. Örnek olarak verecek olursak spor haberleri kelimesini arayacağınızı varsayalım.

Spor haberleri – x sitesi şeklinde arama yaparsanız. X sitesinin spor haberleri karşınıza çıkmayacaktır. Arama kelimelerinizin arasına + koyarsanız bu durumda da hepsini bulabileceksiniz.

Kelimeler arasına or yazarsanız bu durumda her ili anahtar kelimenin bulunduğu yerler aranmış olacaktır.

Bir diğer örnek de eğitim amaçlı arama motorlarını kullananlara yöneliktir. Bu kapsamda Google akademikten arama gerçekleştirmeniz halinde gereksiz yerler karşınıza çıkmayacaktır. Bununla birlikte .pdf şeklinde arama yapmanız halinde de pdf dosyalar çıkacaktır.

Sizler de yukarıda saymış olduğumuz özellikleri kullanarak aradıklarınızı çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Böylelikle zamandan tasarruf edebileceğiniz gibi kimselerin bulamadığı bilgileri de bulabilmeniz mümkün olacaktır. Bu da her türlü alanda sizlerin farkınızı ortaya çıkaracaktır. Daha yeni ve güncel bilgileri öğrenmek için bizleri takipte kalınız. Sizlere en iyi bilgileri sunmaya devam edeceğiz. İşinize yarayacak olan bu bilgileri kullanarak anında pratiğe dökebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir