Android Mi? iOS Mu? Hangisi Daha Güvenli?

Akıllı telefon devriminde önde gelen üç işletim sisteminin de arasında ciddi bir rekabet bulunduğu malum. Ancak Apple iOS ve Google Android arasında ki rekabetin biraz daha sert ve yakın olduğunu sanırız hepimiz söyleyebiliriz.

Konu işletim sistemi olduğunda özellikle güvenlik ön plana çıkar. Hepimiz elimizden düşmeyen ve her şeyimiz için kullandığımız akıllı cihazın başkaları tarafından ele geçirilmesini istemeyiz. Bu neden ile güvenlik herkes için ilk sırayı almaktadır. Güvenlik sistemlerinin ise ilk sırasında iyi bir işletim sistemi gelir.

Android ve iOS kullanıcıları arasında ki bu inanılmaz rekabet gerçekten kullanıcılara da yansımış durumda. Genellikle kullandıkları işletim sisteminin çok daha iyi ve güvenli olduğunu söylemektedirler.

Dünyaya yön veren bu iki işletim sistemi güvenlik açıkları ve güvenlik önlemleri dikkate alındığında başa baş bir seyir göstermekteler. Ancak güvenliklerinin çok fazla yüksek olmadıkları da yapılan incelemeler de elde edilmiş sonuçlardan. Özellikle 3. Parti uygulama geliştiricileri ise bunun ana nedenini oluşturmakta.

 

İki işletim sistemi uygulamalar bakımından güvenlik açıkları konusunda değerlendirildiğinde Android işletim sistemi yüzde 36, iOS işletim sisteminde ise bu uygulamalar açısından yüzde 40 civarında açığı tespit edilmiş durumda. Bu belirlemelere göre Android işletim sistemi iOS işletim sistemine göre çok daha güvenli gözüküyor olsa da geride kalan güvensiz alan ise yüzde 60 gibi ciddi bir rakam.

Özellikle bu sonuçlar değerlendirilirken bir başka açıdan bakıldığında Android kişisel bilgilerin bulunduğu uygulamalarda yüzde 23 oranında güvenlik sağlarken iOS için bu açığın yüzde 27 olduğu saptandı.

Kullanıcıların kafasını karıştıran konu ise iOS üçüncü nesil uygulamalarda  göz önüne alındığında çok daha dikkatli ve seçici bir görüntü sergilemekte. Ancak elde edilen sonuçlara bakıldığında ise durum hiç de bu şekilde gözükmüyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir