Android Cihaza Root Atmanın Zararları Nelerdir?

Android kullanıcılarından bizlere Samsung GALAXY S3 ve Samsung Galaxy S5 kullanıyorum root atayım mı? Root atarsam telefona zarar verir mi gibi sorular geliyor bu soruların cevaplarını sizler için hemen açıklığa kavuşturmak istedik.

Root atarak cihaza farklı bir kapı açmış oluyorsunuz. Bu tip yüklemenin farklı sonuçları olacaktır. Bunlara kısaca göz atmak istersek;

Root atmak Türkiye’de yasa dışı bir işlem değildir. Fakat çoğu ülkede bu işlem yasaktır ve cezası vardır.

Root işlemini yaptıktan sonra geri kaldırma ve güncel sürümü yükleme şansınız yoktur yaptığınız yükleme cihazda kalıcı olur.

Telefon garanti dışı kalır ve telefonda herhangi bir sorun çıktığında yetkili servis telefonunuza garanti kapsamında bakmaz ve telefonu garanti dışına alırlar. Telefonun orijinal sürümünü yüklemeyi başardığınız takdirde dahi garanti bunu anlar ve garantiye kapsamına almaz.

Telefona virüs bulaştığı takdirde diğer telefonların göreceği zararın misli ile daha fazla zarar görebilir ve bu nedenden dolayı telefonunuz bir daha açılmamak üzere de kapanma riski her zaman vardır.

Root işlemini yaptıktan sonra telefona çoğu uygulama yüklenmeyebilir. Bunlar başında rehber, mesajlar ve diğer bazı özellikler gelmektedir.

Root işleminden sonra Wi-Fi ve mobil veri gibi özellikler çalışmayabilir.samsung galaxy

Bu şekilde cihazınıza Root ve benzeri bir uygulama yüklerken biraz daha düşünmenizde fayda var diye düşünüyoruz. Yapacağınız her bir yükleme, cihaz için ve sizin için ciddi zararlara neden olabilir. Bu şekilde ciddi bir işlemi yapmadan önce yukarı da belirttiğimiz konuları göz artı etmemelisiniz.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir