ABD, küresel kripto madenciliğinde Çin’i geride bıraktı

Kripto madenciliğinin büyük bir çoğunluğuoluşturan Çin, Eylül ayında yüzde 75‘lik bir paya sahipti. Mayıs ayından itibaren madencilik baskılarını daha çok arttıran hükümet, tüm kripto işlemlerini yasa dışı ilan ederek bir çok şirketin kapanmasına vefarklı ülkelere geçmesine sebep oldu.

Çin’in liderliği sona erdi

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yayınlanan rakamlara göre, yeni baskılar Çin’in hissesinin sadece birkaç ay içerisinde yüzde 60 oranında düştüğünü gösteriyor. Madencilik baskıları devam ederken ABD’nin küresel BTC üretim payı Nisan ayında yüzde 17’den Temmuz ayında yüzde 35’e çıkarak Çin’i geride bıraktı.

Listede yer alan diğer ülkelere bakarsak, İkinci sırada yüzde 8’den yüzde 18’e çıkan Kazakistan, üçüncü sırada yüzde 6,8’den yüzde 11’e çıkan Rusya ve Nisan ayında yüzde 3’lük payı yüzde 9,6’a çıkan Kanada yer alıyor. 

Tek bir Bitcoin işleminin toplam 1.700 kWh enerji harcadığını düşünürsek, Kripto madencilerinin Çin’den diğer ülkere geçmesi artan güç taleplerini beraberinde getirebilir.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir