8 Yıllık Spelunky Speedrun Rekoru Hileli Çıktı!

Dünyanın en güç oyunlarından biri olan Spelunky’nin kendi speedrun topluluğuna sahip olmaması imkansız. Lakin bundan tam 8 yıl evvel, BarryMode isimli topluluk tarafından pek de bilinmeyen bir isim oyunu 2 dakika 30 saniyede tamamlayarak listede birinci sıraya yerleşmişti.

Yıllar içerisinde her türlü oyuncu bu rekoru geçmeye çalışsa da bir türlü geçememiş ve olduğu yerde saymıştı. Bugün, bunun nedeni resmi olarak ortaya çıktı. YouTuber XanaGear, yaptığı görüntüde bu rekorun hileli olduğunu modül parça açıklayarak speedrun dünyasına bir darbe daha vurmuş oldu.

Speedrun.com’a girilen birinci Spelunky run’ı olduğu için moderatörlük alan BarryMode, uzun müddettir topluluğun gündeminde. Kimsenin bu rekora inanmadığını açıklayan XanaGear, yalnızca bu sebeple bile BarryMode’un moderatörlüğünün alınması gerektiğine inandıklarını belirtiyor. Lakin bu hile kullanımını keşfetmek bir oldukça uzun sürmüş.

Geçtiğimiz Şubat ayında araştırmalara başlayan XanaGear, uzun müddettir baş karıştıran bir bahsin gerisindeki gerçeği keşfetmiş. BarryMode’un yükleme ekranlarında eksik olan bir kare, sonunda kendisini ele vermiş. Görünüşe nazaran bu, açık kaynak kodlu oyun için mod üreten oyunculara ilişkin. Bu modu kullanarak oyununuzu kaydedebiliyor ve daha sonra kaydettiğiniz yerden tekrar başlayabiliyorsunuz.

Resmi olarak hile kullandığı ispatlanan BarryMode’un 8 yıl süren liderliği ve modluğu şu anda elinden alınmış durumda.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir