Uçaktayken Telefonunuzu Uçuş Moduna Almazsınız Ne Olur?


Uçuş yaparken telefonların kapatılmaması veya uçuş moduna alınmaması pilot kulaklarında rahatsız edici seslere ve iletişim sorunlarına neden olabilmektedir.

Seyahatler hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle son yıllarda havayolu taşımacılığı çok tercih edilen bir seyahat yöntemi oldu. Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde uçak ile seyahat etme tercih edilmelidir. Bunun en önemli nedeni havayolu taşımacılığının güvenli ve hızlı bir taşımacılık olmasıdır. Hem de yurt içinde hemen her yere uçakla rahatlıkla gidilebilmektedir. Uçakla seyahatin yapılmasının en büyük nedenlerinden biri de özellikle son yıllarda uçak bilet fiyatlarının büyük ölçüde düşmesi hatta yer yer en ucuz taşıma yöntemlerinden olan karayolu taşımacılığından bile daha ucuz olmasıdır.

Uçakla seyahat edenler bilirler, bu seyahatlerde dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Her uçakta bu kurallar sözlü ve görsel olarak anlatılmakta ve tüm yolcular uyarılmaktadır. Bununla birlikte bu uçak kurallarının en önemlilerinden biri de cep telefonlarının uçuş moduna alınması ya da kapatılmasıdır.

Uçaktayken Cep Telefonları Uçuş Moduna Alınmalıdır

Genellikle seyahatteyken cep telefonlarının açık kalmasının uçağın sistemine zarar verdiği söylenmektedir. Fakat bu doğru bir söylenti değildir. Cep telefonları uçak sistemine herhangi bir zarar vermez. Uçak sistemine doğrudan bir zarar vermese de cep telefonları uçuş sırasında pilotların iletişiminde sorunlar yaratabilir ve herhangi bir aksaklık meydana gelebilir.

Cep telefonlarınızı kapatmazsanız ya da uçuş moduna almazsanız, pilotların uçuş yaparken kullandıkları ve iletişim kurdukları kulaklarda rahatsız edici sisler, cızırtılar gelebilir. Bu da dolayısıyla pilotu rahatsız edecek ya da herhangi bir iletişim problemi yaşanmasına neden olacaktır. Yapılan araştırmalarda pilotların her uçuşta mutlaka bir veya birden fazla bu tip seslerle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu da uçuş sırasında cep telefonlarını kapatmayan veya uçuş moduna almayan yolcuların aksaklıklarından dolayı meydana gelmektedir.

Yani telefonlarınızı seyahatte uçuş moduna almadığınızda kokpitte kesintiler meydana gelebilir ve pilotlar rahatsız edici seslerle karşılaşabilir. Tüm ihtimallere karşı uçakta uçuş modu mutlaka açılmalıdır. Aksi taktirde herhangi bir iletişim sorunu yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir