2019 Sosyal Medya Görsel Boyutları


2019 yılında sosyal medya görsel boyutları güncellenmiş olup, her sosyal medya platformunda paylaşılan görsellerin ve profil fotoğraflarının ayrı bir boyutu bulunmaktadır.

Son yıllarda dünya üzerinde sosyal medya kullanıcılarının sayısı çok büyük bir şekilde artış göstermiştir. Bununla birlikte sosyal medya üzerinden yapılan satışlar ve ticaretler artmış günümüzde birçok kişi geçimini bu alanlar üzerinden sağlamaktadır. Özellikle instagram, facebook, Twitter, youtube en çok tercih edilen sosyal medya araçları arasındadır.

Sosyal medyada başarılı olmak isteyen kişilerin paylaşımları, profil fotoğrafları, kapak fotoğrafları önem arz etmektedir. Kişilerin ve markaların, firmaların kitlelerle iletişim kurmak için tercih ettikleri bu platformlar, değişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda facebook çok daha önde olan bir sosyal medya aracıyken şimdilerde instagram bu alanda daha çok tercih edilen bir alan olmuştur.

İnstagram ve facebook gibi platformlarda görsel iletişim çok daha önde gelmektedir. Burada da medya görselleri önem kazanmaktadır. Tüm paylaşımlara en küçük ayrıntısına kadar dikkat edilmesi ve gereken şartları taşıyan görsellerin ön plana çıkarılması gerekmektedir.

Sosyal Medya Görsel Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya görselleri düzenlenirken, tüm sosyal medya araçlarında kullanılan profil fotoğrafları, bağlantı görselleri, kapak fotoğrafları özellikle instagram ve facebook gibi platformlarda kullanılacak fotoğraflar önemlidir. Bu fotoğraflarda yapılabilecek çok ufak değişiklikler bile kullanıcılara büyük şeyler kazandırabilir.

Her bir platformun içeriği ve kullanım amacı farklı olduğundan dolayı ara yüz tasarımları da kendine özgüdür. Bundan dolayı sosyal medya görsel boyutları düzenlenirken kullanılacak platform özelinde düşünmekte yarar olacaktır. Aynı zamanda kullanılacak platformda yapılan değişiklikler, öne çıkan tasarımlarda mutlaka dikkate alınmalıdır. 2019 yılı için gerekli olan ölçüleri bilerek paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz.

2019 yılında facebook profil fotoğrafı görsel boyutu 180×180 olmalıdır. Paylaşılan görsel ise 1200×630 olmalıdır. Twitter profil fotoğrafı 400×400 olurken paylaşılan görsel ise 1024×512 olmalıdır. İnstagram profil fotoğrafı 110×100 px, paylaşılan görsel 1080×1080, story ise 1080x 1920 px olmalıdır. Youtube kanal fotoğrafı görsel boyutu ise 800×800, kapak fotoğrafı 2560x 1400 px olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir