Yeni Zelandalılar Call of Duty: Vanguard’a Karşı Tepkili

Call of Duty: Vanguard her ne kadar gerçek isimlerden ziyade hayali kahramanlar içerecek olsa da bu hayali kahramanlar tarihteki önemli savaşçıları temel alıyor ve burada yapılan değişiklikler de tepki çekebiliyor.

Yeni Zelanda’nın ünlü askeri Charles Hazlitt Upham bu isimlerden biri. 1941’de Girit’te ve Temmuz 1942’de Mısır’da, İkinci Dünya Savaşı sırasında iki kez Victoria Haçı ile ödüllendirilmiş bir Yeni Zelanda askeri kendisi ve tarihte iki Viktoria Haçı almış tek kişi de o. Ancak oyunda Charles Upham, Lucas Riggs adında bir Avustralyalıya dönüşmüş.

Yeni Zelanda ve Avustralya komşu ülkeler ama birbirlerine benzetilmeyi de sevmezler. Yeni Zelanda’lı Newshub “Bu bir hakaret. En iyi ihtimalle cahillik, en kötü ihtimalle de hepimize gösterilen bir orta parmak” diye özetliyor durumu.

Yani bizden bir örnek verecek olursak Seyfi Onbaşı’yı oyunda Yunan Seyfiyakis olarak görmek gibi bir şey yaşıyor şu an Yeni Zelandalılar.

“Charles Upham’ın önemi yadsınamaz. Tarihte hiçbir asker iki Victoria Haçı ile ödüllendirilmemiştir. Bu inanılmaz başarı yalnızca bizim ülkemize, Yeni Zelanda’ya aittir” diyorlar.

Vanguard’ın diğer kahramanları Polina Petrova, Arthur Kingsley ve Wade Jackson da gerçek Rusya, Britanya ve Amerikan savaş kahramanlarından esinlenmiş. Ancak Lucas Riggs’in Avustralyalı olarak resmedilmesini Kuzey Afrika’da görev yapan İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) kuvvetlerine tabi olmasına ve tüm orduya cesaret vermesine bağlamışlar. Sonuçta adamın yeri yurdu belliyken ‘topluluk’ açıklaması pek de tutarlı olmamış.

Call of Duty: Vanguard 5 Kasım’da çıkıyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir