Yapay Zeka Nedir?

Şimdilerde hayatın her alanında bir yapay zeka lafıdır almış gidiyor. Herkesin duyduğu ancak tam olarak fikir sahibi olmadığı bu yapay zeka nedir? Hayatımıza nasıl girdi, neleri değiştirecek? İşte bunlara kısaca göz atalım.

Bilgisayar ya da bilgisayar tarafından yönlendirilen bir robotun bazı faaliyetlerini insansı şekilde yerine getirmesi yapay zeka olarak anılıyor. Bu sistemin çalışma prensibinde insan zekası baz alıyor. İnsan zekası hangi durumlarda nasıl düşünülüyor diye analizler yapılıyor. Bu verilere göre bilgisayar ya da robotlara komutlar veriliyor. Yani bilgisayarların insan gibi düşünmesi sağlanıyor. Bu sayede bilgisayarlar yalnızca insan komutu ile çalışmaktan kurtuluyor. İnsan gibi düşünüyor ve yanıtlar veriyor.

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay zeka temel olarak bilgisayarlarla ilgili olsa da bilimin pek çok alanında kullanılıyor. Tarım, tıp, biyoloji, matematik ve daha nice bilim dalında yapay zeka ile yapılan uygulamalar kullanılıyor. Belirli parametrelere göre çalışan bu yapay zeka sistemleri bilimsel çalışmaları hızlandırıyor. İnsanlar tarafından yapılan basit işler artık bilgisayarlar tarafından yapılıyor.

Yapay zekanın hata payı sıfır denilebilir. Bu yüzden hata payı yoktur diyebiliriz. hata yapan insana kıyasla bu yönden oldukça avantajlıdır. Özellikle uzay araştırmaları gibi konularda yapay zeka aktif olarak kullanılmaktadır.

İnsan emeği ile yapılan işlerde de yapay zeka ile yapılan robotlar kullanılmaktadır. İşte tüm bunlar yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırma örnekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir