Vikipedi Nedir?

Herhangi bir konuda arama yaparken ilk olarak Vikipedi incelenir ve fikir sahibi olunurdu. Geçmiş zaman kipi kullanıyoruz çünkü Vikipedi siyasi sebepler nedeniyle artık ülkemizde tamamen yasaklandı. Ancak Vikipedi’nin merak edilen pek çok yönü var. hatta bir hayli ilginç ve ilk defa duyacağınız özellikleri olduğunu da söylemek mümkün.

Sınırsız Özgürlük

Vikipedi nedir diyenler için kısa bir tanım yapacak olursak, en geniş internet ansiklopedisidir diyebiliriz. Vikipedi kullanıcıları tarafından oluşturulan bir ansiklopedi. Bir çok farklı dilde hazırlandı ve hemen her konu hakkında bilgi bulmak mümkün.

Vikipedi Nedir?

Jimmy Wales tarafından kurulan ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu ansiklopedi tamamen bilgi paylaşımın adanmış bir platform. Vikipedi’nin kurucuları maalesef ki milyarder olamadılar, çünkü bu platformu tamamen ücretsiz sundular. Amaçları ise insanları sınırsız şekilde bilgi paylaşımına teşvik etmekti. Belki de başarısının sırrı burada saklıdır.

Açık Ansiklopedi

Vikipedi, wiki teknolojisi ile hazırlanmıştır. Tamamlanmamış ve hiçbir zaman da tamamlanmayacak olan bir ansiklopedidir. Bu platformu bir açık kitap olarak düşünebilirsiniz. Sürekli olarak yazılan ancak hiçbir zaman yayınlanmayacak olan bir kitap gibi hayal edin. Çünkü platformda sürekli olarak bilgiler güncelleniyor ve yeni bilgiler için yeni sayfalar açılıyor. Ancak buradaki bilgilerin kullanıcılar tarafından yayınlandığını unutmayın. Bu yzüden kaynak gösterilmiş olan bilgilere daha çok güvenin. En başta belirttiğimiz gibi fikir sahibi olmak için mükemmel bir site ancak daha fazlası için güvenilir sayılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir