Twitter, bot hesaplarla ilgili yeni bir özelliği test ediyor

Twitter’a son günlerde geliştirme çalışmalarını hızlandırdı. Platforma yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Twitter Reactions özelliğini dünyada ilk defa Türkiye’de test edeceğini duyuran Twitter şimdi de bot hesaplarla ilgili bir özelliği test etmeye başladı.

Twitter’da otomatik paylaşım yapan çok sayıda bot hesap var. Yeni özellik, bot hesaplar hakkında kullanıcılara bilgi verecek. Bot hesapların profillerine bot hesap olduğuna dair bilgi eklenecek. Anasayfaya düşen tweetlerin üst kısmında bot ikonu olacak ve yanında “Automated” yazacak. Özellik test amacıyla kısıtlı kitle tarafından kullanılıyor. İlerleyen günlerde genel kullanıma sunulacak.

Twitter yalnızca iyi botları bilgilendirecek. Troll bot hesapların fişlenmesini sağlamayacak. Ayrıca hesabın bot olup olmadığı bilgisi, hesap sahibi tarafından belirtilecek. Yani Twitter herhangi bir tespitte bulunmayacak.

Twitter’daki iyi niyetli botlara örnek olarak markaların müşteri hizmetleri, hava durumu, afet uyarısı gibi konularda otomatik paylaşım yapan bot hesapları örnek gösterebiliriz. Ayrıca eğlence amacıyla paylaşım yapan otomatik botlar da mevcut. Gündem yaratmak için kullanılan kötü niyetli botlar için herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir