Sandisk Satıldı

Snadisk geçtiğimiz günlerde yapılan bir anlaşma ile yine aynı sektörde en büyük rakibi olan Western Digital tarafından 19 milyar dolara satıldı.

Özellikle depolama birimleri ve hafıza kartları konusunda dünyanın en iyi markalarından birisi olan Western Digital, en büyük rakiplerinden olan Sandisk’i satın alarak bünyesine katmayı başardı.

SSD (katı Durum Diski) olarak piyasaya sürülen ürünleri üreten WD firması 19 milyarlık oldukça yüksek bir rakam ödeyerek SD firmasının tümü ile satın almış durumda. Bu şekilde piyasada ki elini de güçlendirmiş oldu.

SSD Ve HD Arasında Ki Fark Nedir?

western Digital

SSD genel olarak bilgisayar hard disklerinden farklı olarak çalışma mantığı olan bir üründür. Hard disklerde veriler plaka üzerinde ki sektörlerde depolanmaktadır. Bu sektörler ise disk içinde ki motorlar ile döndürülerek okunuyor. SSD ise içinde barındırdığı NAND flash yongaları sayesinde bilgileri saklarlar. Bu bellek yongaları tıpkı bir bilgisayarın RAM belleği gibi çalışma mantığına sahiptirler.

Bu şekilde bir çalışma mantığı ile SDD ürünler diğer HD ürünlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde işlem yapmaktadırlar. Bu şekilde teknolojinin en fazla gereksinim duyduğu hız bu SSD vasıtası ile kaşınabilmiş oluyor. Geleneksel HD ürünler oldukça yavaş bir işlem hızına sahipken SSD depolama işlemlerinde 500- 600 MB okuma ve yazma yapabilmekteler.

Aynı zamanda motor kullanımı olmadığından dolayı hız yükselirken ısıda düşeceği için yeni nesil bilgisayarlarda kullanımları oldukça artacak ürünlerin başında geliyorlar.

WD böyle bir adım atarak özellikle yeni nesilde kullanılacak olan bu teknolojinin de piyasada ki yönlendiricisi olmak için kolları sıvamış görünüyor. Her bakımdan SSD bu çatı altında daha hızlı gelişecek ve daha ileriye gidecektir. Bu şekilde kullanıcılarda daha hızlı ve serin depolama alanlarına sahip olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir