Sanal gerçeklik artık yatağa entegre

Büyük vaadlerle gelmesine karşın sanal gerçeklik konsepti ne yazık ki daha çok kurumsal olarak kaldı ve son kullanıcıya inecek maliyetlere gelemedi. Mobil tarafın tamamen bittiği sanal gerçeklikte yine de üreticiler farklı projeler geliştirmeye devam ediyor. 

HalfDive nedir?

HalfDive dünyanın ilk yatağa entegre sanal gerçeklik kaskı olarak tanımlanıyor. Böylece kullanıcı sürekli ayakta değil yatarak ancak sanki ayaktaymış gibi hareketlerini sanal ortama aktarabiliyor. 

Taşımaya gerek olmadığı için kask haliyle biraz büyük ve sürekli olarak kaynağa bağlı. Böylece 4 hoparlörlü 3D ses sistemi ve çift fan ile kullanıcıya rüzgâr esintisi tecrübesi yaşatmak gibi ilginç şeyler eklenmiş. 

İki adet 1600×1440 piksel çözünürlükte 90H ekran sunan kask 134 derece görüş açısına sahip. Özel 10 lensli optik sistem daha yoğun bir tecrübe sağlıyor. Sürtünmeleri aktaran bir modül, ayak kontrolcüsü, el kontrolcüsü şeklinde tam bir donanım mevcut. Bağlantı tarafında ise DP 1.2, USB 3.0, 3.5mm ses ve 12V enerji girişi yer alıyor. 

Kickstarter üzerinde kampanya yapacak olan HalfDive tam donanımlı olarak 1200$ şeklinde satılacak. Temel versiyon ise 800$ olacak. Odak uzaklığını ayarlamaya yarayan değişken odaklı kamera düzeneği ise 4000$ fiyat etiketine sahip. 
 

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir