Paradox’ta Kadın Çalışanların Çoğu Kötü Muameleden Şikayetçi

Geçtiğimiz hafta, Paradox Interactive CEO’su Ebba Ljungerud’un görevinden çekildiğini ve yerine Fredrik Wester’in geldiğini öğrenmiştik. Ljungerud, istifa gerekçesi olarak “şirketin geleceğe dönük stratejilerine dair görüş farklılıkları” ifadesini kullanmıştı. Görünen o ki, şirketteki sıkıntılar görüş ayrılıklarıyla sınırlı değil.

İsveç merkezli teknoloji sitesi breakit.se, Paradox çalışanlarıyla yapılan bir ankete dair bir haber paylaştı. Anket sonuçları, çalışanlara yaklaşım konusunda bazı sorunlar olduğuna işaret ediyor.

Unionen ve Sveriges Ingenjörer adlı sendikalar tarafında yapılan ankete, Paradox’un İsveç’teki 400 çalışanından 133’ü katılım sağlamış. Anketi dolduranların %44’ü “kötü muamele” gördüklerini ifade etmiş. Kadın çalışanlar açısından bakıldığında ise bu oran %69’a çıkıyormuş. Hazırlanan raporun sonuç bölümünde “Saldırganca yaklaşımlar, Paradox’ta sistematik ve yaygın bir sorun. Yönetici seviyesindeki faillerin şirket tarafından korunduğuna dair bir algı var” deniliyor.

Bu rapor, 30 Ağustos’ta Paradox İnsan Kaynakları Yöneticisi Marina Hedman ve o dönemdeki CEO Ebba Ljungerud’a sunulmuş. Bundan kısa bir süre sonra da Ljungerud’un istifa ettiği haberi geldi zaten. Ama, Paradox yetkilileri rapor ile Lujngerud’un istifası arasında bir bağlantı bulunmadığını ifade ediyorlar.

Bu raporun ardından Paradox yetkilileri, hem iş süreçlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi hem de detaylı bir çalışan anketi gerçekleştirilmesi için bağımsız bir kuruluşla iş birliğine gideceklerini ilan ettiler. Bu çalışmadan nasıl bir sonuç çıkar, Paradox’ta önümüzdeki dönemde ne gibi adımlar atılır, hep birlikte göreceğiz.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir