Netflix, Cowboy Bebop’u İptal Etti!

Çocukluğumuzda izlediğimiz çizgi filmlerim/animelerin bir noktada kanlı canlı dizi/film olması beşere tuhaf hissettiriyor. Ben şahsen işin anime tarafına çok vakıf olmasam da Cowboy Bebop efsanesinden haberdardım. Netflix’in diziyi duyurmasından, birinci dönemin yayınlanmasına kadar olan süreçte toplumsal medyada daima hoş iletiler dikkat çekiyordu. Dizinin birinci dönemi yayınlandı, 10 kısım görücüye çıktı ve bu olumlu bildiriler bir anda yerini tenkitlere ve hayal kırıklıklarına bıraktı. Fakat bu iletiler bir diziyi iptal etmek için kâfi mi? Orası apayrı bir tartışma konusu.

Birinci olarak The Hollywood Reporter’ın duyurduğu haberle öğrendiğimiz iptal kararı çok da şaşırtan olmadı. Çünkü ortada acayip bir istatistik var. Netflix’in rastgele bir dizi için ikinci yahut sonraki dönemleri yenileme oranı yalnızca yüzde atmış! Yani her 10 diziden dördü devam etme talihine kavuşamıyor. Eh, esasen büyük bir kültür kapitalizmi içerisinde bu duruma bir nevi doğal seleksiyon diyebiliriz ancak tekrar de bu iptal edilenler kesinlikle birtakım insanların favori dizileri oluyor.

  • Cowboy Bebop – İnceleme
  • Y: The Last Man Dizisi İptal Edildi

İptal edilen diziler kervanına katılan Cowboy Bebop’un özgün animesi de yalnızca bir dönem sürmüştü. 1998-1999 yılları ortasında yayınlanan animenin bir de 2001 yılında vizyona giren Knockin’ On Heaven’s Door isimli bir sineması bulunuyor. Hepimizin Netflix yahut öteki yayın servisleri içerisinde favori dizileri var. Umarım ilerleyen günlerde Mandalorian’ın iptal haberini de yazmak zorunda kalmam.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir