Microsoft’un Tercihi Yandex Oldu!

Geçtiğimiz yaz aylarında yeni sürümü Windows 10 ile kullanıcılarını tanıştıran Microsoft, yeni işletim sisteminde yerel kullanım deneyimini daha fazla yaşatan Yandex’i tercih etti. Özellikle ülkemizde Rusya, Belerus, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelerde Windows 10 işletim sistemini tercih edenlerin açılış sayfası artık Yandex olacak.

Bunun Yandex ile yapılan stratejik bir uygulama olduğunu belirten yetkililer, Microsoft Edge ve Internet Explorer (IE) tarayıcıları açıldığında Yandex’in arama motoru olarak kullanıcıların karşına çıkacağını belirttiler. Daha çok bölgesel ve yöresel bir deneyim ve arama sonucu sunacak olan Yandex’i bu neden ile kullanıcı beklentilerini karşılamak amacı ile kullanabilecekler.

Microsoft’un Yeni Politikası

microsoft yandex

Bu kullanımdan sağlanacak olan avantajlar ise özel bir Yandex sayfası yardımı ile kullanıcılara verilecek. Kullanıcı alışkanlıklarının ürünlerin yaratılması için önemli olduğunu ve bu konulara dikkat dildiğini belirken Microsoft yetkilileri, bu anlaşmanın Yandex ile olan başarılı işbirliklerinin devamı olduğunu belirtti.

Ayrıca Windows Phone ürünlerinde bazı ülkelerde Yandex olarak güncellemelerin yapıldığını ve kullanımın hali hazırda yapıldığını belirttiler. Microsoft CEO’su yaptığı açıklamalarda; Windows 10’un başarısını artık kanıtlamaya başladığını ve ilerleyen dönemde daha da büyüyeceğinin altını çiziyorlar. Yerel pazarlarda daha da güçlenmek amacı ile diğer yöresel firmalar ile anlaşmalar yaptıklarını da belirtiyor. Bu şekilde bölgesel kullanıcıların alışkanlıklarının daha hızlı belirlenerek daha hızlı çözümler sunulması Microsoft’un planlamaları arasında yer alıyor. Bakalım bu atılım ilerleyen günlerde bize nasıl sürprizler sunacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir