“Max”imum Aksiyon-MAD MAX- FURY ROAD

Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren filmi dün akşam izleme fırsatı buldum.Deli bir aksiyon filmi demek yerinde olur sanırım.Kesinlikle 3d izlemenizi öneriyorum.Mad Max: Fury Road bir devam filmi.Son zamanlarda çıkan devam filmleri ya da yenileme filmleri sizlerinde bildiğiniz gibi aynı başarıyı sağlamıyor fakat Mad Max: Fury Road başlık attığım üzere “Max”imum Aksiyon’u barındıran bir devam filmi.

George Miller’ın üstlendiği film, 150 milyon dolarlık çekim bütçesine sahip .Film  3 bin 700’ün üzerinde sinemada gösterime sokuldu ve ilk gününde 27 milyon dolarlık hasılatı geride bıraktı.

Mad-Max-Fury-Road-lovely-day

İlk serinin üzerinden  30 yıl geçti.Geçen yıllar üzerine yeni nesilden izleyici kitlesi oluşturmayı hedefleyen Miller bana göre bunu başarmış.Karakter tanıtımlarını ve de hikayeyi fazlasıyla uzatıp izleyeni sıkmaktansa ilk dakikadan itibaren aksiyonun içine sokuyor.Bahsetmeden edemeyeceğim mel gibson üzerine tom hardy bence oturmuş her ne kadar yeni max farklı bir yaşam tarzını benimsemiş olsa da bu çokda kafa yorulcak bir durum değil.

Imperator Furiosa (Charlize Theron) karakterini filme dahil eden  yönetmen neredeyse ön plana bu karakteri çıkarmış.Filmin ortalarına doğru düzene isyan eden  kadın karakterlerin sayısı artınca ufak feminist yaklaşımlar sezinledim galiba.Bir diğer karakter de Valhala(cennet) ya ulaşmayı  bekleyen nux karakteri.Nicholas Hoult beyni yıkanmış bir savaş çocuğunu(war boy) canlandırırken o da rolünün hakkını vermiş.

Charlize Theron ve Tom Hardy‘nin rol aldığı filmin diğer başrollerinde; Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Nathan Jones, Josh Helman, Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough, Zoë Kravitz gibi isimler yer alıyor.

Post-apokaliptik bir dönemde geçen filmin en göze çarpan özelliği hatırlanacağı gibi ilginç araçları ve de makyajları.Fakat bana hitap eden kişiye özel motorsikletler.

sen nasıl bir şeysin yahu.
sen nasıl bir şeysin yahu.

En ilgi çeken araç ise aşağıya resmini verdiğim sallanan rockçısıyla davul vagonu(doof wagon).   Yazıya diğer  araçlarında küçük resimlerini de eklemek istiyorum.Araçlar aslında galeri yapılabilecek cinsten ama gerisini de filmi izleyip siz görün.Bu araçları üretirken adamlar epey emek sarfetmiş doğrusu.Hepsi kullanabilecek biçimde üretilmiş çünkü.

Fury-Road

 

Filmimizin yarısını yüzünde maske ile geçiren max’e gelelim.Max çorak topraklarda v8 motorlu aracıyla yağmacılardan kaçmaya çalışırken yakalanıp Ölümsüz Joe(Immortan Joe)‘nun kalesine götürülüyor.Burada tutsak bir şekilde yaşarken nux’un kan torbacılığını yapıyor(neden bunun yapıldığı anlatılmıyor.)Furiosa’nın joe’nun gelinlerini(damızlıklar diye ifade edilmesi çok komik olmuş) kaçırmasıyla nux max’i de yanına alarak furiosanın peşine düşüyor.Sonrasında furiosaya yardım eden max yağmalarla ölümcül bir mücadelenin içine giriyor.

 

Sonuç olarak örneğini bir çok defa gördüğümüz yenilenen başarısız serilere dahil olmayan MAD MAX- FURY ROAD tam aksiyon filmi. 6000 saatlik emek ve 450 saatlik çekim sonrasında ortaya çıkan bu yapımı başta da belirttiğim gibi 3d izlemeniz tavsiye edilir.

İyi seyirler…

 

 

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir