Mafia 3 PC İncelemesi

SANKİ BİR HAYAL KIRIKLIĞI

Oyun severlerin heyecanla beklediği Mafia 3 son günlerde oldukça gündemde. Mafia 3’ü ikinci halkasını oldukça fazla beklemiştik. Mafia 3’ü de çok fazla bekledik diyebiliriz.
Mafia 3 2K ve HANGAR 13 çatısı altında geliştirildi ve satışa sunulduktan çok kısa bir süre sonra en çok oynananlar arasında listenin başında kendisine yer bulmayı başardı. Bizde sizler için Mafia 3 oyununu inceledik ve detaylı bir şekilde oyunu sizlere anlatacağız.

mafia3-1
Mafia 3 bildiğiniz üzere bir mafya oyunudur. Bu yüzden oyunu oynarken bir film havası alabiliyorsunuz. Özellikle Mafia 3 oyununun ilk olarak 2002 yılında çıktığını düşünürsek çıktığı yılın şartlarında en iyi oyunlarından biriydi. Şuan ki hayran kitlesinin çoğunluğunu da o dönemlerde oyunu oynayanların oluşturmaktadır. Mafia 2 çıktığı zaman grafiklerinin yetersiz olması dolayısıyla oldukça konuşulmuştu. Oyunu satış sunan 2K ve HANGAR 13 bu eleştirileri ciddiyete alarak oyunda tasarımlara önem verdi. Fakat şirketlerin tasarıma daha çok önem vermesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü oyunda tasarımlar kullanıcıya yetersiz gelmeye devam etmektedir.
Mafia 3’ü değerlendirirken şunu da ele almalıyız ki mafia 3’ün işi gerçekten çok zordu. Çünkü Mafia 2 2010 yılında çıkmıştı ve o günden günümüze gelene kadar birçok yeni oyun çıktı. Bu yeni çıkan oyunlarında hem grafik hem de teknik yönden çok güçlü olması Mafia 3’ün işini bir hayli zorlaştırdı. Bunun dışında Mafia 3’ün neredeyse GTA 5 ile aynı zamanda çıkması iki oyunu birbiriyle kıyaslar durumuna getirdi. Bu durum ise Mafia 3’ün işini daha da zorlaştırmaktadır.

mafia3-2

Sonuçta GTA 5 oyun dünyasını baya bir sarstı ve ilk çıktığı günden günümüze kadar sürekli yükselişe geçti. Hatta GTA 5’in bu kadar büyük bir bomba etkisi yaratması diğer oyun firmalarını korkuttu. Bazı oyun firmalarının GTA 5’in bu yükselişinin ardında oyunlarını yayınlamayı ertelediği de söylenenler arasındadır.
Mafia 3 günümüzün aksine 1960’lı yıllarda geçiyor. Yazımızda sizlere oyunu oynarken bir film havası olduğunu belirtmiştik. Bunu destekler nitelikte oyunumuzun bir başrolü var. Bu başrol Lincoln Clay’dır. Oyunun 1960’larda geçtiğine değinmiştik. Geçtiği dönemin izlerini ağır bir şekilde yansıtan Mafia 3’te ırkçılığın çok fazla işlendiğini söyleyebiliriz. Başrolümüz olan Lincoln Clay farklı ırklara sahip anne ve babanın çocuğudur. Dönemin şartlarına göre de bu durum kendisini çok fazla ırkçı harekette bulunulmasına sebep olmaktadır. Lincoln Clay bu ırkçı saldırılar karşısında çok zor bir çocukluk geçiriyor. Fakat zor bir çocukluk geçirmesinin ana nedeni bu ırkçı saldırılardan ziyade ailesinin onu terk etmesidir. Bunun üzerine ana karakterimiz Lincoln Clay kendisine bir zenci mafyasında yer buluyor. Olmayan ailesinin yerine ise bu zenci mafyasını aile olarak benimsiyor. Bu zenci mafyasının liderini ise kendisine baba olarak benimsiyor.

mafia-5
Lincoln Clay zenci mafyasında kendisine güzel bir yer edindikten sonra orduya katılıyor ve Vietnem Savaşı’nda görev alıyor. Clay, Vietnam Savaşı’ndan döndükten sonra mafyada işler hiçte bıraktığı gibi değildi. Lincoln döndüğünde baba olarak gördüğü zenci mafya liderinin Haiti mafyası ile büyük bir problem yaşadığını öğreniyor. Bunun yanı sıra liderinin İtalyan mafyasına ise yüklü bir borcu olduğunu öğreniyor. Lincoln bunun üzerine zenci mafyasına yardımcı olabilmek için Haiti mafyasına savaş açıyor. Aynı zamanda mafyanın borcunu ödeyebilmek için de İtalyan mafyasına çalışıyor. Bu çalıştığı sürede borcu büyük bir ölçüde ödeyen Lincoln ve zenci mafya, İtalyan mafyası tarafından ihanete uğruyor. Bu ihanet yetmiyormuş gibi aile olarak gördüğü zenci mafyasının katledildiğine şahit oluyor ve kendiside ölmek üzere bırakılıyor. İşte oyunumuzda bu evrede heyecanlı bir hale geliyor.
Dikkatinizi çektiyse Mafia 3 oyununda ilk iki oyundaki gibi karakterimiz Amerika’y gelmiş bir İtalya ve İtalya mafyasında yer bulmaya çalışan birisi değil. Kahraman ne İtalya nede İtalya mafyasında yer almaya alışıyor. Bunun aksine karakterimiz İtalya mafyasına düşman bir yapı çiziyor. Ayrıca önceki oyunlarının aksine Mafia 3’te otobiyografi anlatımı olmuyor. Bu durumda bizim aslında karakteri kendimize daha yakın bulmamızı ve karakteri anlamamızı zorlaştırıyor. Fakat oyundaki seslendirme ve diyaloglar oldukça başarılı. Oyunda bu diyalogla ve seslendirmelerle karakterleri daha iyi tanıyoruz diyebiliriz. Ayrıca oyunda kullanılan araçların, binaların, kıyafetlerin ve müziklerin 1960’lı yıllara ait olması oyunun gerçekliliğini kuvvetli bir hale getiriyor diyebiliriz.

mafia3-4
Mafia 3 oyununda karşımıza çıkan yeniliklerinden birisi ise diğer 2 oyunda açık dünyada gezinirken genellikle ana hikayenin görevlerini yapabiliyorduk. Fakat Mafia 3’te açık dünyada gezinirken ana görevlerin yanı sıra yan görevleri de gerçekleştirebiliyoruz. Bu durumda oyun içerisinde görev almayı sevenler için güzel bir haber niteliği taşıyor. Ayrıca gerçekleştirilen bu görevler sayesinde yeni ekipmanların kilitlerini açabiliyoruz ayrıca karakterlerimizi geliştirebiliyoruz. Aslında bu görevler ne kadar hoşa gitse de olumsuz yanlara da sahip. Bunun sebebi ise gerçekleştirilen bu yan görevler yüzünden bazen oyunun ana konusunda kaymalar yaşanabiliyor.
Mafia 3 ne kadar tercih edilen bir oyun olmasına ve bizi çok bekletmesine rağmen teknik eksikliklere sahip.Oyunun ayrı bir eksik özelliği ise grafiğinin 30 FPS olması sebebiyle bilgisayarlar yerine oyun konsollarına uygun olarak yapılmış gibi olmasıdır. Bu durum oyun severleri oldukça sinirlendiriyor. Bunun sebebi ise artık günümüz teknolojisinde gerçekten çok iyi grafiklere sahip olan oyunların olmasıdır. Ayrıca oyun içerisinde görüş alanınızın çok düşük olması da oyunun olumsuz özelliklerinden birisidir. Bu durumlar baz alındığında Mafia 3’ü GTA 5 ile kıyasladığımızda özellikle görüş açıları sebebiyle Mafia 3 oldukça geride kalıyor.

mafia3-3
Mafia 3’ün geliştiricilerinden HANGAR 13 daha önce bir yama yayınlayarak oyunun 30 FPS kilidini kaldırmıştı. Yukarıda bahsettiğimiz oyunun eksik ve kullanıcılar tarafından tepki çeken yanlarının şirket tarafından yayınlanacak bir yama ile düzeltilip düzeltilmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Mafia 3, Steam üzerinde 179 TL gibi uçuk  bir satış fiyatına sahip.Açıkçası oyunu indirimler aracılığıyla almanızı tavsiye ediyorum.

Artılar: Hikaye kurgusu ve işlenişi. Müzikler. Hızlı savaş sistemi.Özgün ve çeşitli karakterler

Eksiler: 2016’ya yakışmayan grafikler. Cansız şehir. Kötü animasyonlar. Sıkıcı ve tekrar eden görev yapısı. Başarısız optimizasyon

Mafia 3 sistem gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
Intel İşlemci: I5-2500K
AMD İşlemci: AMD FX-8120
Bellek: 6GB
AMD Ekran Kartı: Radeon HD7870
Nvidia Ekran Kartı: GeForce GTX 660
Ekran Kartı Belleği: 2GB
Gereken Depolama Alanı: 50GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
Intel İşlemci: I7-3770
AMD İşlemci: AMD FX 8350 4.0 Ghz
Bellek: 8 GB
AMD Ekran Kartı: Radeon R9 290X
Nvidia Ekran Kartı: GeForce GTX 780 veya GeForce GTX 1060
Ekran Kartı Belleği: 4GB
Gereken Depolama Alanı: 50GB

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir