Lucid Air, 836 km ile en uzun menzilli elektrikli otomobil oldu!

Yıl sonuna doğru ABD’de satışa sunulması planlanan Lucid Air’in EPA ( ABD Çevre Koruma Ajansı) tarafından resmi menzil derecelendirmeleri paylaşıldı. Artık EPA’ya göre en uzun menzilli elektrikli otomobil 836 kilometre ile Lucid Air!

Açıklanan resmi verilere göre Lucid Air elektrikli lüks sedanın Dream Edition Range isimli versiyonu daha verimli olan 19 inçlik jantlarla donatıldığında tek şarjla 836 kilometre yol kat edebiliyor. Bu da lüks sedanın rekorun önceki sahibi Tesla Model S Long Range’i (668 km) ciddi bir farkla geride bıraktığı anlamına geliyor. Tabii iki rakip arasındaki fiyat farkının da oldukça büyük olduğunu belirtelim.

Lucid’e dönecek olursak, 21 inçlik jantlarla donatılan Dream Edition Range versiyonunun EPA menzili de 774 kilometre olarak açıklanmış ki bu da oldukça etkileyici bir değer diyebiliriz. Diğer versiyonların EPA ölçümlerine göre menzilleri de şöyle:

  • Lucid Air Dream Edition Performance (19″) – 758 kilometre
  • Lucid Air Dream Edition Performance (21″) – 726 kilometre
  • Lucid Air Grand Touring (19″) – 830 kilometre
  • Lucid Air Grand Touring (21″) – 755 kilometre

Lucid Air modelleri sadece menzil değil performans tarafında da oldukça iddialı. Rekoru elinde bulunduran Dream Edition Range versiyonu 933 beygir güce sahip. Dream Edition Performance’ta ise bu değer 1100 beygire kadar ulaşıyor. Öte yandan Grand Touring versiyonu da 800 beygir güce sahip.

Lüks sınıfa oynayan Lucid Air modelleri ayrıca 900V elektrik mimarisi, 300 kW’a kadar hızlı şarj desteği, 20 dakika şarjla 480 kilometre menzil ve çift yönlü şarj gibi iddialı özellikleriyle de dikkat çekiyor. Lucid Air Dream Edition fiyatı 169.000 dolar, Grand Touring fiyatı da 139.000 dolardan başlıyor. Daha sonra fiyatı 80 bin doların altına kadar çeken iki versiyon daha piyasaya sürülecek.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir