Katlanabilir Akıllı Telefonların En Büyük Sorunu, Çok Yakında Çözülüyor!

Katlanabilir telefonların üretilmesine önayak olan esnek ekranları son birkaç yıldır konuşuyor ve sizlere edindiğimiz bilgileri ulaştırıyoruz. Söylentilerinden birinci örneklerine ve artık kesin eserlerine kadar tüm süreçlerini izleme talihi olduğumuz esnek ekranlar, yakında çok büyük bir sorunu daha aşabilir.

Katlanabilir akıllı telefonlar son birkaç yılda çok yol kat etti. Bilhassa Samsung ve Huawei, bu alanda kıymetli modellere imza atarken, bunlardan son olarak tanıtılan Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 telefonlarını sizlere yakından tanıtmıştık. Gelen yeni haberlere nazaran ise, katlanabilir akıllı telefonlara ilham kaynağı olan esnek ekranlar çok yakında yeni bir kilometre taşını daha geride bırakacak.

Bilindiği üzere LG Display, esnek ekranlar konusunda geniş ve marifet bilgi sahibi. Şirketin yeni geliştirdiği teknoloji ise, “gerçek katlanır pencere” oldu.

LG’nin merkezi Seul, Güney Kore’de bulunan ve Kore’nin en büyük kimya şirketi olan LG Chem tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, yüzeyi cam kadar sert, katlanır kısımları ise plastik kadar esnek olabilen bir gereçten oluşuyor. Pekala, bu teknoloji ne işe yarayacak?

Şu an piyasadaki katlanabilir akıllı telefonlardaki en büyük “kozmetik” sorun, ekranın katlanma yerlerinde oluşan “kırışıklık” imgesi. Ekranın kırılma yerlerini çok muhakkak eden bu kırışıklık imgesi, pek çok kişinin dikkatini çekiyor ve yalnızca bu nedenle katlanabilir akıllı telefonlara şimdilik uzak durmayı tercih ediyorlar. Lakin LG Chem’in geliştirdiği bu yeni teknoloji kullanıma sunulduğunda, görünen o ki ekranlar daha fazla  “kırışıklık” olmayacak.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir