iPhone 13 Tanıtımında Büyük Dolandırıcılık!

Apple’ın eser lansman aktiflikleri sadece Apple hayranlarını değil, birebir vakitte dolandırıcıları da ilgilendiriyor. Birkaç yıldır Kaspersky uzmanları, uzun vakittir beklenen Apple sunumları ortasında ağırlaşan dolandırıcılık faaliyetlerini tespit ediyor.

Dolandırıcıların, kullanıcıların yeni Apple aygıtlarına olan merakından yararlanarak hangi formüllere başvurduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kaspersky araştırmacıları, iPhone’un yeni sürümünün yanı sıra en çok satan AirPods ve Apple Watch’un evvelki seri eserlerini satın almayı teklif eden çok sayıda kimlik avı sayfasını tahlil etti.

Bu sitelerin birden fazla, aygıtları özel bir fiyata satın almayı teklif eden düzmece sayfalar olma özelliğini taşıyor. Uygun bir fırsat yakaladığını düşünen kullanıcılar dolandırıcılara para gönderir ve satın aldıklarını düşündükleri kulaklık onlara ulaşmaz.

Ayrıyeten, kullanıcılara resmi satıştan evvel yeni iPhone satın almaları için özel bir fırsat sunan kimlik avı sayfaları da bulunuyor. Bu örnekte ise kullanıcılar, sipariş vermek için kimlik bilgilerini dolandırıcılara gönderiyor. Bundan sonra ise dolandırıcılar bu çeşit dataları berbat maksatlarla kullanmaya başlayabilir yahut Dark Web’de satabilir. Bu dolandırıcılık şeması epey tanınan ve birtakım durumlarda dolandırıcılar teslimat fiyatı de talep ediyor. Bu nedenle kullanıcılar sadece ferdî bilgilerini paylaşmakla kalmıyor, tıpkı vakitte para da kaybediyorlar.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Tatyana Shcherbakova şu kelamları söz ediyor: “Apple sunumları, dolandırıcıların makûs niyetli faaliyetlerde bulunmaları için her vakit tanınan ve beklenen bir aktiflik olmuştur. Birkaç yıldır dolandırıcıların yeni iPhone sürümünün etrafındaki dedikoduları nasıl kullandığını ve berbat niyetli faaliyetleri yaymaya başladığını görüyoruz. Bu bize dolandırıcıların, kullanıcıların dikkatini çeken her şeyden çarçabuk faydalanmaya çalışacağını gösteriyor.”

Dolandırıcılık kurbanı olmamak için Kaspersky kullanıcılara şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Size ulaşan yeni eser bilgisi içeren haberler yahut son derece cömert teklifler ve promosyonlar hakkında kuşkucu olun.
  • İletilerin emniyetli kaynaklardan geldiğini doğrulayın.
  • Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin gerçekliğini denetim edin.
  • En son kimlik avı ve spam kaynakları hakkında bilgi içeren, şimdiki veritabanlarına sahip bir güvenlik tahlili kurun. 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir