Hindistan’da ölümcül Nipah virüsü alarmı

Hindistan’ın Kerale eyaletinde bulunan 12 yaşındaki bir çocuk, son derece ölümcül olarak nitelendirilen ve yarasalardan bulaşan “Nipah virüsü” sebebiyle pazar günü hayatını kaybetti. Bunun ardından ülkede alarm verildi.

Bölgedeki yetkililer yeni salgını son derece ciddiye almış durumdalar. CBS News’e göre pazartesi günü itibariyle çocukla temasa geçen en az 188 kişi tespit edildi ve karantinaya alındı. Buna ek olarak yetkililer, belirlenemeyen temaslıların olma ihtimaline karşı çocuğun evinin etrafındaki 3.2 kilometrelik bölgeyi de kapatma kararı aldı.

Şimdiye kadar çocuğu tedavi eden iki sağlık çalışanında Nipah virüsü belirtileri görüldü. Hemen hastaneye kaldırılan sağlık çalışanları, kan sonuçlarının çıkmasını bekliyor.          

Nedir bu Nipah virüsü?

Nipah virüsü, insanları enfekte eden en ölümcül virüslerden biri olarak nitelendiriliyor. Hindistan’da en son bir Nipah salgını olduğunda enfekte olan 18 hastanın 17’si hayatını kaybetmişti. Uzmanlara göre hastalığın 45 günlük bir kuluçka süresi var ancak herhangi bir tedavisi veya aşısı yok.

Virüsün %75’e varan ölüm oranına sahip olduğu belirtilirken hayatta kalan hastaların %20’sinin de uzun süreli nörolojik sıkıntılar yaşayabileceği vurgulanıyor. Yarasalardan bulaşan hastalığın belirtileri arasında ise baş dönmesi, uyuşukluk, kusma, ateş ve değişmiş bilinç gibi belirtiler yer alıyor. Ayrıca, Nipah virüsünün Covid-19’dan çok daha az bulaşıcı olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir