Google Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Bir internet sitesi sahibi iseniz sizler için arama motorlarında üst sıralara çıkma yöntemleri son derece önem arz edecektir. Arama motorları arasında ülkemizde %90’lık kullanma oranına sahip olan Google ise çok daha büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla hedef kitlenizin ülkemizde yer aldığı bir internet sitesi için Google algoritmalarına uymak adeta bir zorunluluk halini almaktadır.

SEO Çalışmaları

Google üst sıralara nasıl çıkılır sorusunun cevabı net olarak SEO çalışmalarıdır. SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harfleridir. Bu kapsamda SEO kısaca bir internet sitesinin arama motorlarına uyum sağlaması anlamına gelmektedir.

Genel olarak ise site içi ve site dışı olmak üzere iki ana kategoride SEO çalışmaları yapılmaktadır. Şimdi bu iki ayrım hakkında da sizlere genel bilgiler vereceğiz.

Site İçi SEO Çalışmaları

Google arama motoru botları sitenizi ziyaret ettiğinde sitenizin tüm özelliklerini denetleyecektir. İşte bu denetlenen hususları Google’ın koymuş olduğu kurallara göre yapmak site içi SEO çalışmaları kapsamına girmektedir.

Bu hususlar arasında ise özgün içerik, mobil uyum, site yükleme hızı, anahtar kelime kullanımı gibi çeşitli unsurlar yer almaktadır. Arama motorları bu konularda teker teker denetim yapmakta ve sitenize bir not vermektedirler. Eğer aldığınız bu not iyi ise arama motorları sıralamalarında da üst sıralarda gözükmeniz mümkün olacaktır.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Bu kavram ise sitenizin dışında yapmış olduğunuz tanıtım çalışmalarına genel bir ad olarak verilmektedir. Bu tanıtım kapsamında ise backlink, tanıtım yazıları, reklamlar ve sosyal medya paylaşımları gibi hususlar yer almaktadır. Eğer organik bir şekilde yani hileli yöntemler kullanılmadan bu hususlar da yerine getirilirse Google sitenizin kalite puanını daha da artıracaktır. Bu sayede de kısa süre içerisinde rakiplerinizi geçerek iyi bir sıralama elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Sonuç olarak Google’da üst sıralara çıkma işi kompleks bir iştir. Yukarıda saymış olduğumuz hususların her birisini teker teker yerine getirmeniz gerekmekte ve aynı zamanda da hiçbir şekilde zararlı uygulamalar da kullanmamanız gerekmektedir. Ancak bu sayede sizler de üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir