God of War Ragnarok’un Birinci Fragmanıyla Birlikte Neler Gördük, Neler Öğrendik?

Dün geceki PlayStation Showcase, beklentileri karşıladı diyebiliriz. Bir yandan yeni oyun duyuruları geldi, öte tarafta da bir müddettir beklemekte olduğumuz oyunlar hakkında yeni paylaşımlar yapıldı. Pek çokları için bu listenin başında God of War Ragnarök yer alıyordu diyebiliriz herhalde. Duyurulduğu günden geri birkaç ekran manzarasına bakmakla yetiniyorduk, nihayet bir fragman paylaşıldı, bizler de muradımıza erdik:

2018 yılında çıkan God of War, süper bir oyundu. Hasebiyle onun üzerine çıkmak çok da kolay bir şey değil elbette. Haliyle bu devam oyunu da birinci bakışta tıpkı oyunu oynayacağımız izlenimi veriyor, en azından bende uyandırdığı his bu formda. Açıkçası kendi adıma bu durum çok da şikâyet edeceğim bir şey değil, ben halimden pek mutluyum 🙂

Bu ortada dün akşam verilen bilgilerden bir notu da paylaşmakta yarar var; Evvelki oyunun direktörü Cory Barlog, misyonu bir öbür isme devretmiş; Ragnarök için direktör koltuğuna geçen isim Eric Williams olmuş. Eric Williams, 2004 yılında Santa Monica grubuna katılmış ve o günden bugüne her God of War oyununda misyon almış bir isim. Münasebetiyle, seriye yabancı değil, pek tecrübe sahibi olduğu söylenebilir. Yeniden de Cory Barlog sonrası nasıl bir performans göreceğimizi merak ediyoruz.

Doğal temel farklılığın kıssa kısmında olması beklenir. Bu birinci fragman ve paylaşılan kimi bilgiler de bizleri nasıl bir maceranın beklediğine dair ipuçları sunuyor. Bu noktadan itibaren yazının spoilerlı kısmı başlıyor, yasal uyarımı yapmış olayım , spoiler yemek istemeyen okurlarımız direkt son paragrafa atlayabilir yahut tam bu noktada diğer bir habere geçiş yapabilir 🙂

Ragnarök; evvelki oyundan birkaç yıl sonrasında geçiyor. Nors Mitolojisinin efsanevi kışı Fimbulwinter kapıya dayanmış, bizlere büyük kıyameti haber veriyor. Yani, Kratos ile Atreus’un önünde uzanan çaba daha çetin bir hal almış durumda.

Birinci oyunun sonunda Atreus, devlerin soyundan geldiğini ve başka isminin da Loki olduğunu öğrenmişti, oynayanlar hatırlayacaktır. Bu durum kendisini Nors Mitolojisinin en değerli figürlerinden birisi haline getiriyor haliyle. Kratos, geçmiş deneyimlerinden dersler çıkarmış, Atreus’u bu içinden çıkılmaz ‘Tanrıların Savaşı’ sarmalından uzak tutmak eforu içerisinde. Ancak doğal Atreus’un o denli uslu uslu bir köşede beklemeye niyeti yok. İkilimiz o denli ya da bu türlü, aldıkları kararlarla sadece kendi yazgılarını değil Dokuz Diyarın mukadderatını de etkileyecekler. Aslında Fimbulwinter’ı vaktinden evvel getiren de ikilimizin yaptıkları.

Çatışmanın başka tarafında bizleri bekleyen isimlerden ikisini biliyoruz, fragmanda da gördük bu isimleri: Freya ve Thor. Freya’nın öfkesinin kaynağı malum, birinci oyunda sevgili oğlu Baldur’un boynunu kırıvermiş, canını almıştık. O da haliyle intikam peşine düşmüş. Gözünün nasıl döndüğünü fragmanda az da olsa görebildik.

Öfkeli olan bir öbür isim ise elbette Thor. Thor’un oğulları Magni ve Modi’ye de acımamıştı ikilimiz (Baldur da Thor’un üvey kardeşi bu ortada, yani koskoca ilahın hem oğullarını hem üvey kardeşini öldürdü Kratos ile Atreus, adam çıldırmasın da ne yapsın :)). Birinci oyunda ufak bir eforla görebildiğimiz Thor ve cazibeli Mjölnir, dün geceki fragmanda da yerlerini almıştı. Kendisinin ne kadar kuvvetli bir rakip olacağını kestirim edebiliyoruz gerçi, fakat şöyle adamakıllı bir görmek de isterdim açıkçası.

Fragmanda farklı düşmanları da gördük, alıştığımız kapışma sahnelerini de; birinci oyundan sevgili yol arkadaşımız Mimir de vardı, meşhur ikiz cücelerimiz Brok ve Sindri de. Fragmanın sonlarına doğruysa yeni bir müttefik olabilecek bir isimle karşılaştık: Tyr.

Kuzey mitolojilerinin bir öbür değerli figürü, savaşın, zaferin, adaletin yaradanı Tyr. Kendisi haftanın günlerinden Salı’ya ismini veren karakter olur (Tuesday = Týsdagr = Tyr günü). Yalnız fragmanda iki eli de yerinde duruyordu, o nedenle bir an “bildiğimiz Tyr’dan mı bahsediyoruz” diye tereddüt etmedim değil, çünkü mitolojik metinlerde Tyr, tek elli ve kör olarak tasvir edilir. Ancak alışılmış elini kaybetmesine dair kıssayı düşününce, şimdi o noktalara varmamış olabileceğimiz geldi aklıma, tereddüdüm silinip gitti 🙂 Kim bilir tahminen oyunda Fenrir ile bir sahnelerine denk geliriz 🙂 Son bir not daha paylaşayım, Tyr da Thor’un üvey kardeşlerinden birisi. Üvey kardeşler bir ortaya gelip duracaklar herhalde bu macera boyunca 🙂

Yazıyı gereğince uzattım, artık toparlayalım. Dün gece ağzımıza bir parmak bal çaldılar ve bizi tekrar sonu belirli olmayan bir bekleyişin kucağına saldılar, ortada hala bir çıkış tarihi yok. Ancak bizleri daha fazla bekletmeyeceğini ve 2022’nin birinci yarısında geleceğini umut ediyorum. Büyük bir merakla bekliyoruz, çok yakından takipteyiz.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir