Far Cry Primal İnceleme

Oyun çok eski zamanlarda ki yaşam hakkında izler taşımakta ve o zamanlardan esinlenerek oyunu günümüze getirmektedir. Oyun tarihine bakılacak olur ise milattan önce on binli yıllara dönmeyi sağlıyor. İnsanlık tarihinin ilk dönemlerini yansıtarak oyunu değişik bir atmosfer de gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Piyasa da yer alan diğer oyunlar incelendiğin de atmosfer olarak bu boyutta ve bu görsellikler ile donatılmış bir oyun yoktur ve bu sebep ile bu özelliği de onu diğerlerinden farklı kılarak ayrı bir sınıflandırma içinde olmasına yardımcı olmuştur. Oyun içerisinde, oyun oynarken çok değişik bir manzara oluşturulmuş ve o zamanların, taş devri dönemini tüm doğallığı ile yansıtmayı başarmış, sizlerin eşsiz bir güzellik ile karşılaşmanıza yardımcı oluyor. Her oyun için olumlu özellikler olduğu gibi olumsuz özellikleri de vardır ve şu ana kadar olumlu özellikleri hakkında bilgi verdik. Yazının devamın da diğer özellikleri hakkında da bilgi verilecektir.

 İlk İzlenimler
Far Cry Primal oyunu çok eşsiz ve çok güzel bir manzarayı da bünyesinde barındırdığı için önemli bir avantajı da yakalamış görünüyor. Oyun taş servi zamanların da Oros adı verilen bir yerde geçiyor ve bu Oros adı verilen yer çevresinde dağların ve ormanların olduğu, vahşi doğanın tüm doğallıkları ile yansıtıldığı ve aynı zaman da tüm vahşi hayvanların da ortalıkta özgür bir şekilde dolaştığı bir yer olarak betimleniyor. Aslında oyunun betimlenmiş özelliklerine de bakılacak olur ise tam olarak taş devrinin belli başlı özellikleri ile aynı özellikleri göstermekte, bu özellikler birbiri ile örtüşmektedir. Burada, bu eski dönem de yaşam mücadelesi veren ve vahşi doğanın eteklerinde vahşi hayvanların için de yaşamını sürdürmeye çalışıp mücadele eden karakter Takkar adı verilen bir karakterdir. Bu oyun boyunca bu karakterin gözünden, bakış açısından hayata göğüs gerip onun yaşamını anlamaya çalışacaksınız. O dönemler medeniyet hiçbir yer de yoktu ve Takkar medeniyetin bile olmadığı o vahşi doğa için de yaşamını sürdürmek için mücadele ediyor.

Hikaye
İlk kısım da oyunun çok güzel bir hikayesinin olduğundan sizlere bahsetmiştik ve bu Far Cry Primal oyunu hikayesi hakkında detaylı olarak bilgi verelim ve sizin de bu konu da farkındalık kazanmanıza yardımcı olalım. Ubisoft bu hayali oyunun hikayesini de uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkarıyor. Bir önceki yazı da oyunun baş kahramanı olan Takkar hakkında konuşmuştuk. Bu Takkar ve Wenja kabilesi olayı baş rol alıyor ve ava çıkıyorlar. Amaçları bir mamut yakalamak ve bu mamutu avlamak olmaktadır. Bir çok mamut arasından diğer mamutlara göre en küçük olan, büyük ihtimal ile yavru olduğu düşünülen bir mamutu yakalıyorlar ve onun kaçmasını engelliyorlar. O mamutu öldürürler ve o günlük yemeklerini de bu mamut sayesinde elde etmiş olurlar. Tas devri olması sebebi ile mamut avı o zamanlar çok normal olarak karşılanırdı.

Far Cry Primal oyunu hikayesi için de mamut avı yapıldıktan sonra tam da mamutu parçalayıp yeme aşamasına geçerler. Bu parçalama aşamasına geçildikten sonra betimlenecek olur ise kaba, büyük ve sivri dişli bir kaplan onlara doğru yaklaşır. Adı Saber Tooth olan bu sivri dişli kaplan bu kabile de yaşayan ve bu avları yapan herkesi sıra ile öldürmeye başlar. o dönemler de yemek ve beslenme bu şekilde döngüsel olarak devam ediyordu, insanlar hayvanları hayvanlar da insanları öldürerek aç kalmıyordu. Kabilede ki herkesi öldürürken hikayemizin ana kahramanı olan Takkar kendisini uçurumdan atar ve oyun da burada gerçek anlam da başlamış olur.

Hangi Bölümler Açılıyor?
Far Cry Primal oyunu içinde hangi bölümler açılıyor demiş olabilirsiniz. Oyunu ilk açtığınız da karşınıza üç adet bölüm gelecek ve bu bölümlerden bir tanesini tercih etmeniz ve bu bölümlerden de bir tanesine bir miktar puan yatırmanız gerekli olacaktır. Hangi bölüm olur ise olsun bu yatırdığınız puanlar sizlere farklı farklı avantajlar sunacaktır. Aslında bu oyunun her açıdan size yardımcı olmaya çalıştığını ve her zaman kazanmanızı istediğini gösteriyor. Far Cry Primal oyunu içinde yer alan bu üç bölüme detaylı olarak bakalım.
Far Cry Primal oyunu bölümleri;
Birinci bölüm hayatta kalma bölümü olarak karşınıza çıkacaktır.
İkinci bölüm toplayıcılık bölümü olarak karşınıza çıkacaktır.
Üçüncü bölüm ise hayvan efendisi bölümü olarak karşınıza çıkacaktır.
Bu üç bölüme de elde ettiğiniz puanları yatırmanız sizler için çok faydalı olacaktır. Bu puanları ne kadar biriktirebilir iseniz kendinize o kadar güçlükte v-bir hayvan dost edinebilirsiniz. Eğer puanınız düşük olur ise dostunuz olacak hayvanın gücü de o kadar düşük olacaktır. Ancak sizin de puanınız yüksek ise seçebileceğiniz hayvan dostunuz da sizin puanınız kadar güçlü olarak sizin yanınızda yer alabilecektir. Bu bölümler arasında kıyaslama yapacak olur isek bu bölümler arasında hayvan efendisi bölümü diğer bölümlere göre çok daha güçlüdür. Bu güçlü olmasının size olumlu avantajı ise burada puanınız çok ise sahip olacağınız hayvan dostunuz da o kadar güçlü olacak ve amacınıza ulaşma aşamasında size en iyi yardımı yapmaya çalışacaktır.

Far Cry Primal oyunu detaylı olarak incelendiği takdir de şu ana kadar bir çok olumlu özelliği bir arada barındırdığı görülüyor. Bu süreç için de hem çok gerçekçi bir atmosfer içinde oyunun yapılması hem oyun karakterinin amacının çok iyi olması hem de evrensel olması gibi bir çok özellikler aslında bu oyunun , diğer bir çok oyna göre ne kadar da kaliteli olduğunu gösteriyor. Ancak her oyunda olduğu gibi bu oyunun da kendi için de bazı olumsuz noktaları yer almaktadır. Bu olumsuz noktalar çok fazla olmasa da objektif bir oyun incelemesi olması için olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de sizlere belirtmek durumundayız.


Far Cry Primal oyunu olumsuz yönler;
Far Cry Primal oyunu olumsuz yönleri hakkında bilgi verilecek olur ise aslında olumsuz olmaktan çok durağanlıkla ilgili bir problem mevcut. Oyun kendi için de kaliteli bir oyun olarak karşınıza çıkmasına rağmen oyun oynar iken çok aşırı heyecan ve oyun için de değişiklikler beklemeyin. Oyun sizi çok fazla şaşırtmayacak ve çok değişik yaratık ya da çok farklı oyun figürleri ile karşılaşmayacaksınız. Bu da oyun oynar iken çok fazla heyecan yaşamanıza da sebep olmayacaktır.

Far Cry Primal oyunu olumsuz yönleri hakkında bilgi verilecek olur ise ikinci olarak oyun ilk seri ile benzer özellikler göstermek te ve serinin devamı olarak ortaya çıkmıştır yani oyun içerisinde çok fazla özellik bulunmamaktadır. Bu da diğer bir olumsuz özellik olarak karşımıza çıkıyor.
Far Cry Primal oyunu olumsuz özelliği denilemez ama basit bir özelliğinden bahsetmek lazım. Vahşi ve asla dize getirilemez olan vahşi hayvanları çok rahat bir şekilde evcil hale getirebiliyor. Bu evcilleştirme işlemini yapmak için ise onların önüne biraz yemek koymak ve bu yemek koyma işleminden sonra biraz yaklaşmanız yeterli olacaktır. Bu aşama biraz daha zorlu ve heyecan verici olabilirdi ama basit bir şekilde atlatılması sağlanmış.

 Oyunu Dili Nedir?
Far Cry Primal oyunu dilinin normal şartlar da İngilizce olacağı düşünülür ilen çok farklı bir dil ile insanları karşı karşıya getirmiştir. Burada dil seçimi yapılır iken çok ince detaylar düşünülmüş. Bu milattan önce yaşanan bir dönemi anlattığı için ve o zamanlarda da İngilizce gibi bir dil henüz ortaya çıkmadığı için ise oyun dilini İngilizce yapmak çok mantıklı ve inandırıcı bir tercih olmayacaktı. Ancak bu süreç te çok farklı bir dil kullanıldığı tespit edilmiştir.

 Ses
Takkar isimli karakterin sesine bakılacak olur ise çok büyüleyici ve gerçekten de oyunla bütünleşmiş bir ses var orada. Bu sayede bu oyun oynanırken oyunun büyüsüne kapılabilir ve orada gerçek bir kahraman olduğunuzu en iyi şekilde hissedebilirsiniz ve bu süreç te bunun en büyük sebebi ise seslendirme olarak karşınıza çıkmaktadır. Takkar isimli karakteri kim seslendiriyor merak ettiğim için kısa bir araştırma yaptım. Bunun sonucunda ise bunu seslendiren kişinin ünlü biri, Elias Toufexis olduğunu öğrendim. Seslendime işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi de oyunun havasını değiştirmeyi başarmış. Bu sesi bu kadar etkileyici bir şekilde olmasının sebebi ise tamamen gırtlaktan gelmesi ve ortamı da gizemli bir havaya büründürmesi. Tüm bu özellikler sesin de etkileyici bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

Oynanış
Bu kadar dikkat çekici ve heyecan verici bilgi üzerine Far Cry Primal oyunu nasıl sorusunu eminim bir çok kişi sormuştur. Bu paragraf için de bu oyunun nasıl oynandığı hakkında inceleme yapılacaktır. Far Cry Primal oyunu içinde ilk olarak keşfedilmeyi bekleyen ve gidip daha kolay görülmesi için keşfedilmesi gereken alanların bulunduğu yerlere soru işaretleri konmuştur. Bu soru işaretlerini de takip ederek rahat bir şekilde keşfedilmesi gereken, bilinmeyen bir yeri bulabilirsiniz. Diğer seri oyunlarında saldırmak için R3 tuşuna basmak gerekiyordu ancak bu Far Cry Primal oyunu için durum biraz daha farklı ve saldırmak için de bu sefer R2 tuşuna basmak gerekiyor. Eski oyun ile arasındaki belirgi farklardan bir tanesi de bu tuş denilebilir. Hayvan bölümün de ye alan baykuşu çağırmak için ise tek bir tuşa basmak bu süreç te yeterli olacaktır.

Grafik

Karakter tasarımları grafik için söylenilecek ilk şeylerin arasında geliyor.O dönemi yansıtmak için Ubisoft ekibi epey emek sarfetmiş anlaşılan.Kaplamalar çok detaylı ve canlı.Hayan animasyonları da siz tehlike de iken değişkenlik göstermesi oldukça göze hitap eden bir ayrıntı olmuş.

Son olarak

Atmosferi,karakterleri ve oyun yapısı ile büyüleci bir yapım Far Cry Primal.Ancak far cry 3 ve oynayanlar ilave Far Cry 3: Blood Dragon’u da deniyenler için aynı yapıda bir oyun olması artık biraz bayatlamaya başladığı hissiyatı veriyor.

Artık serinin farklı bir yol izlemesi lazım diye düşünüyorum.Ama bunların haricinde kesinlikle el atılması gereken bir oyun.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir