Elektrikli kamyon, 1099 km ile menzil rekoru kırdı

Elektrikli araçlarla rekor denemelerine bir yenisi eklendi. Bu kez karşımızdaki tamamen elektrikli bir kamyon var ve bir pist üzerinde tek şarjla 1099 kilometre mesafe kat ederek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş durumda.

DPD İsviçre, Continental ve Futuricum iş birliğiyle gerçekleştirilen rekor denemesinde tamamen elektrikli hale getirilen Volvo kamyon kullanılmış. Continental’in Hanover’deki 2.8 km’lik test pistinde gerçekleştirilen rekorda araç tek şarjla toplamda 392 tur atmış. 50 km/s ortalama hızda 23 saat süren deneme için iki sürücü 4.5 saatlik aralıklarla direksiyona geçmiş.

19 metrik tonluk kamyonda 680 beygir güce sahip. Ayrıca 680 kWsa ile Avrupa’daki en büyük batarya paketine sahip elektrikli kamyonlardan biri. Örnek vermek gerekirse Mercedes eActros’ta en yüksek kapasite 420 kWsa olarak karşımıza çıkıyor. Kamyonda düşük yuvarlanma direncine sahip, yüksek kilometre performanslı özel tasarım Continental lastikler kullanılıyor.

Volvo FH temelli elektrikli kamyonun ilk kez bu rekor denemesi için kullanılmadığını da belirtelim. Zira DPD İsviçre bu aracı yaklaşık 6 aydır Basel yakınlarında bulunan Möhlin’deki bir depo ile Buchs, Zürih’te bulunan dağıtım merkezi arasında lojistik için kullanıyor. İlk tanıtıldığında kamyonun menzili 700 km olarak açıklanmıştı.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir