Domainde Tire Kullanmanın SEO’ya Etkisi Nedir?

Almak istediğiniz domain daha önce alınmış olursa, domainde tire kullanmak aklınıza gelebilir. Domainde tire kullanmanın SEO’ya etkisi nedir sorusu da yine aynı şekilde aklınıza gelecektir.

Teknik açıdan aslında tireli domain ile tiresiz domain arasında fark yok gibi gözükse de, bazı ince noktalarda, tireli domainin SEO açısından internet sitemizi olumsuz etkilediğini görebiliyoruz.

Özellikle kısa domainlerde tire sıkça kullanılıyor. Kısa domainler hatırlanması kolay domainler olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Tireli domainler de bu kısa isimlerden türetilebiliyor.

Bazı Noktalarda Olumsuz Etkiler

Oysa akılda kalması için alınan bu domainler çok da mantıklı girişimler değil çünkü tireli domainin hatırlanması kolay olmamaktadır. Domaininiz ne kadar kolay hatırlanan bir domain olursa olsun işin içine tire girince, domaininizin önemi ortadan kalkacaktır.

Çünkü tireli domainler, ziyaretçiler açısından hemen unutulan türden domainlerdir. Tire kullanmanız durumunda sadece ilgili kişiler sitenizin adresini akıllarına kaydederler. Tire kullanmaz iseniz alan adınız bütün ziyaretçilerinizin hafızasında kalabilir.

Alan adında tire kullanımının bu gibi durumlar dışında olumsuz bir özelliği yoktur. Google açısından domainlerin tireli ya da tiresiz olması önem taşımaz. Fakat ziyaretçi açısından bu durum büyük önem taşır.

Ziyaretçiler internet sitenizin domainini hemen hafızalarına kaydederler ya da hemen unuturlar. Tire kullanımı neredeyse bütün internet kullanıcılarında domaini unutturucu bir etken olmaktadır.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir