Dikkat Hükümet Sizi Takibe Aldı

Birçok ülkede artık kişilerin hükümetlerce izlenmesi özellikle sanal ortamda sosyal medya hesapları üzerinden yapılıyor. Bu zaten bilinen ve birçok kez gündeme gelen ve deşifre olunan bir konu. Bazı ülkelerde iletişimin artık sosyal medya üzerinden sağlanması, odaklanılması ve aktif bir şekilde bazen eylemlere kadar giden olaylar üzerine hükümetler artık sanal hafiyelik tümleri kurdu diyebiliriz.

İletişim hakkının ihlal edilememesi nedeni ile yasal olarak kullanımları da yasaklanamayan sosyal medya servisleri için hükümetlerin kullanıcıları takibe alması bir önlem olarak nitelendirildi. Facebook ise bu tür hesapların bulunduğu ve takip edildiği sosyal medya ağlarından. Yeni bir eklenti ile artık facebook kullanırken bir anda bir pencere açılarak “Lütfen güvenlik ayarlarınızı kontrol ediniz” derse paniklemeyin. Bu uyarı sistemi artık hükümetler tarafından takip edilen hesapların kullanıcılarına uyarı olarak facebook ekibinin hazırladığı bir uygulama.

Takibe Alındığınızda Ne yapmalısınız?

imgres

Facebook güvenlik şefinin yaptığı açıklamada bu tip önlemlerin kullanıcıları uyarmak amacı ile yaptıklarını belirttiler. Özellikle takip edildiğinden şüphe duyulan kullanıcıları koruma amacı ile bu tip bir uyarı yapılmakta.

Hesabınızın korumaya alınması için yapılan mesaj aslında oldukça uzun. Ama öncelikle hükümet tarafından hesabın deşifre edildiği belirtiliyor. Ardından güvenlik giriş aşamalarının yenilenmesi ve yeniden güçlü bir şifre belirlenmesi isteniyor. Bu şekilde cep telefonunuza bir güvenlik kodu geliyor ve işlemlerinizi yaparak hesabınızı tekrar korumaya alıyorsunuz. Bu şekilde geçici bir koruma olacağı kesin. Çünkü ajanlar hesabınızı yeniden hackleyerek özel mesajlarınıza kadar tüm facebook kişisel alanınız istila edebilirler.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir