Comodo internet security ve ayarları

İlk çıktığı yıllarda Comodo firmasının Comodo Firewall olarak bilgisayarlarımızda yer bulan güvenlik yazılımı artık Comodo internet security olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik Türkçe.

Kullanışlı bir arayüze sahip olan yazılımın kendiliğinden güncelleme, e-posta taraması, çalışan uygulamaları izleme, solucan engelleme özellikleri de buluNUYOR.

Ücretsiz olan bu sistemde 3 temel savunma sistemi mevcut.

Comodo Firewall (Bilgisayarınıza girilmesini önlemek için kullanabileceğiniz güvenlik duvarı)

Antivirüs yazılımı (Bilgisayarınıza bulaşabilecek virüslerden korunmak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir antivirüs yazılımı)

ProActive Defense (Trojan, keylogger, spyware, malware gibi zararlı yazılımların sisteminize girmesini engellemek için kullanabileceğiniz oldukça gelişmiş bir güvenlik aracı)

Bilgisarımda lisanslı eset kurulu fakat laptopumda hiç tereddüt etmeden kullandığım bu yazılım kesinlikle ücretsiz güvenlik isteyenler için en iyisi.

İnce ayarlarla korumanızı geliştirebilirsiniz.Bir kaç yapılacak ayardan bahsetmek gerekirse;

Comodo Internet Security Premium arayüzünü açıyoruz.

Görevler > Gelişmiş Görevler > Gelişmiş Ayarları Açın

Güvenlik Ayarları > Antivirüs > Gerçek Zamanlı Tarama > Başlangıçta belleği tara kısmına tik atın. Sezgisel tarama seviyesini orta’ya alın.

Görevler > Ağ Duvarı Görevleri > Port Gizleme > Gelen Bağlantıları Engelle.

Gelişmiş Ayarları Aç > IPv6 trafiğini filtrele, Geri Döngü trafiğini filtrele, Parçalanmış IP trafiğini engelle, Protokol analizi yap, Anti-ARP Spoofing bölümlerine tik atıyoruz ve kaydediyoruz.

Genel Ayarlar Kategorisi > Güncellemeler > Veritabanı güncellemelerini denetle kısmını 6 yerine 1 olarak değiştirin.

Dosya Değerlendirme kategorisi > Değerlendirme ayarları > Potansiyel istenmeyen uygulama bölümüne tik atıp ayarları kaydedin.

COMODO Internet Security panel

free-green-img

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir