Bitcoin’i Resmi Bir Para Birimi Kabul Eden İlk Ülke El Salvador Oldu

Ülkemizde de bir çılgınlık haline dönüşen Bitcoin, hala pek çok ülke tarafından kabul edilen bir para birimi değil. Fakat bu durum, El Salvador’un aldığı emsal karar ile değişecek gibi görünüyor. Dünya çapında Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke El Salvador oldu.

Böylece El Salvador’da Bitcoin kullanımı üzerinden ciddi vergiler alınmamış olacak. Dünyanın başka bölgesinde kabul görmeyen bu dijital para birimini resmileştirme kararı ise El Salvador’un Başkanı Nayib Bukele tarafından tavsiye edilmiş. Tabii bu kararın ufak tefek sorunlar yaratabileceğini de söylemek gerek.

Fakat El Salvador sakinlerinin bu karardan memnun olacağını görebiliyoruz zira El Salvador sakinlerinin yüzde 70’i bir banka hesabına sahip değil. Hatta geçtiğimiz yıl ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 23’ü, yurt dışından gelen paralardan oluşuyor. Yani El Salvador’da yaşayanlar genellikle yurt dışında çalışan yakınlarından gelen parayla geçiniyor. Bitcoin’in tamamen dijital olması herkes için büyük bir kolaylık. Bir de buna kripto para biriminin tamamen resmiyete kavuşmuş olması eklenince, El Salvador sakinlerinden ciddi bir talep görecektir Bitcoin.

celix

Bendeniz Serdar çelik.Nam-ı diğer celix. Önerileriniz ve eleştirileriniziçin benimle iletişime geçebilirsiniz.(Küfür etmeyin gardaşlar) edamedya@gmail.com dijilab@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir